Návrat strateného syna Aleša

Aleš Votava: Synovy zvěsti * Jedenáct dopisů a pohlednic Aleša Votavy posílaných v r. 1986 - 1987 ze studijního pobytu v Paříži * Roku 2001 vlastním nákladem vydala Blanka Votavová * Nepredajné


FOTO - DANIEL VESELSKÝ



Zima 1986/1987 bola ešte tuhšia a zasneženejšia než táto. V martinskom divadle som vtedy skúšal Hajtmana z Köpenicku a všetok voľný čas som trávil spolu s hercami z Martina a Trnavy na divadelnej chate. Jedného dňa tam Ďuro Nvota priniesol mnohostranový list, v ktorom náš priateľ scénograf Aleš Votava líčil divadelné dojmy z Paríža, kde bol čosi vyše pol roka na študijnom pobyte.

V tom liste opísal niekoľko trápnych parížskych predstavení tak farbisto, až sme od smiechu plakali. Spomínam si najmä na detailný opis akejsi avantgardnej inscenácie Rómea a Júlie - vrcholom tragédie bol pád Júlie aj s balkónom. Aleš si nesadol na zadok pred francúzskym divadlom, mal dostatočný vkus, vzdelanie, noblesu a cit, aby ocenil veľkoleposť a sarkasticky demaskoval prázdny exhibicionizmus.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V tom čase však Aleš nepísal z Paríža iba priateľom divadelníkom, ale aj rodičom a bratovi. Čo som netušil až do chvíle, kým sa mi v rukách neocitla útla knižka Synovy zvěsti. Alešova matka, krehká maliarka Blanka Votavová, vydala pol roka po synovej nečakanej a krutej smrti korešpondenciu bez akýchkoľvek opráv a úprav, aby Aleša uchovala pre seba aj pre nás v pamäti „jako živého, sugestivního, slunného člověka, velkorysého i citlivého, jehož postřehy jsem měla tolik ráda“.

Aleš mal v čase parížskeho študijného pobytu 24 rokov. Jeho listy - v češtine rodičom a v slovenčine bratovi - sú svedectvom o tom kurióznom období, keď sa študent z komunistického skanzenu ocitol v slobodnom svete a netušil, čo sú kreditné a telefónne karty, zdolával nerovné súboje s neznámymi splachovacími systémami v hygienických zariadeniach, žasol nad politickými slobodami francúzskych študentov, nad kompaktnými diskami, telefónmi bez šnúr a magnetickými kartičkami v metre, zato však mal európsky rozhľad v hudbe, vo výtvarnom umení, v divadle. A prirodzený odpor k akémukoľvek nevkusu a gýču, nech už išlo hoci aj o takú „kultúrnu udalosť“, akou bolo udeľovanie filmových Caesarov.

SkryťVypnúť reklamu

Alešove listy sú plné priateľskej lásky k rodičom; nie disciplinovaného povinného rešpektu, ale partnerskej úcty, prirodzenej nehy a citlivého humoru. Tak vníma aj svojho francúzskeho školiteľa, profesora a scénografa: „Monsieur Batafulier je velice příjemný pán, vypadá jak z Trnkových ilustrací - má bradu, je nižší a chybí mu jen čepice a je si ho možno postavit do zahrádky.“ A ako nemilosrdne objektívne, ale zároveň nežne líči tanec odkvitajúceho Ňurejeva v Stravinského balete Apollon na scéne parížskej Opery: „Pán Ňurejev je (byl) asi nejlepší tanečník, jakého jsem viděl. Teď však nám už trochu zestárnul, narostlo mu břicho a už se víceméně jenom procházel po scéně, obklopován krásnými tanečnicemi, které se snažily zakrýt jeho slabiny. Ale i tak bylo vidět, že tyto trosky zůstaly po dokonalém tanečníkovi. Zážitek podobný jako z antického divadla v Arlés - trosky, ovšem z divadla, které muselo být ve své době neuvěřitelně dokonalé a krásné.“

SkryťVypnúť reklamu

Aleš bol skrátka noblesný, vzdelaný a vtipný umelec. Vieme to všetci, kto sme ho poznali.

„Tedy, mějte se krásně - Váš Aleš“. Tak sa končí jeden z jeho listov. Na ďalšom sa podpísal ako „zbloudilý syn“. A prvý parížsky list má finále celkom typické: „Takže adieu! Vlastně `a tout `a l‘heure! (Do brzkého shledání) - Váš pořád moudřejší hloupý Honza (který už svoje buchty snědl).“

A tout `a l‘heure, Aleš! Už sa teším, ako sa zasa stretneme.

Autor: MARTIN PORUBJAK(Autor je dramaturg SND a režisér)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 499
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 182
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 700
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 808
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 993
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 597
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 778
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 496
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu