BRATISLAVA, KOŠICE - Na predaji akcií VSŽ súkromným firmám prerobil štátny Transpetrol viac ako 120 miliónov korún. Ak by sa totiž s ponukou neponáhľal a s predajom počkal niekoľko dní, mohol tri a pol milióna akcií VSŽ predať po 200 korún. Namiesto toho si však zvolil cestu predaja akcií súkromnému Stredoeurópskemu maklérskemu domu po 160 korún za akciu.
Zástupcovia Transpetrolu tvrdia, že o žiadnom inom dopyte po akciách VSŽ nevedeli. Samotný emitent, teda VSŽ, však deň pred obchodom poslal oficiálnu ponuku na kúpu akcií, kde prezident železiarní Anton Bidovský písal o cene, ktorá je „podstatne vyššia než cenové pásmo na bratislavskej burze“.
Transpetrol na ponuku nemohol reagovať, pretože sa mu do schránky dostala až štvrtého januára. Bývalé železiarne totiž list neposlali kuriérom, ako býva zvykom, ale obyčajnou poštou. Podľa dostupných informácií chceli VSŽ zaplatiť za jednu svoju akciu dvesto korún, čo je v absolútnom vyjadrení o 120 miliónov viac, ako zaplatil Stredoeurópsky maklérsky dom.
Na účte tejto spoločnosti sa však akcie dlho nezohriali a viac ako polovica z nich (11 % VSŽ) putovala o niekoľko minút po obchode na účet Poštovej banky. Zvyšných 10 % akcií VSŽ zmenilo majiteľov tento týždeň v pondelok. Podľa oficiálneho stanoviska Stredoeurópskeho maklérskeho domu si ich rozdelili dve firmy. Jednou z nich je údajne skupina J&T. Transpetrol potreboval na predaj akcií VSŽ súhlas ministra hospodárstva Ľubomíra Haracha. S jeho postupom súhlasí aj šéfka rezortu privatizácie Mária Machová, ktorá sa na jeseň pokúšala akcie VSŽ predať oceliarňam U.S. Steel. „Neboli ochotní za akciu VSŽ zaplatiť viac ako 300 korún, čo teraz bez dividendy predstavuje 130 korún. Nezdalo sa mi to byť reálnou cenou. A musíte uznať, že dnes medializovaných 160 korún na akciu je oveľa viac,“ povedala Machová.
Podľa nej štát uvažoval aj o možnosti kúpenia akcií emitentom. Machová: „Na znižovanie základného imania je potrebná dvojtretinová väčšina na valnom zhromaždení, ktorú sme nevedeli s určitosťou zabezpečiť, ďalej by musel byť dvakrát zverejnený oznam v tridsaťdňovej lehote a aj vtedy platný Obchodný zákonník by celú záležitosť skomplikoval a predĺžil. Jednoducho by sme to (pred kapitálovým vstupom Jukosu do Transpetrolu) nestihli.“
Na otázku, prečo prebehla transakcia na burze na poslednú chvíľu pred Vianocami, Machová odpovedala: „Túto otázku kladiete na nesprávnom mieste.“
Kritikou na adresu podozrivého prevodu akcií VSŽ nešetrí ani ministerka financií Brigita Schmögnerová. Burza mala podľa nej okamžite reagovať a zastaviť obchodovanie s akciami VSŽ hneď po decembrovej výraznej manipulácii s cenou. „V tejto chvíli je posledná možnosť, aby reagoval Úrad pre finančný trh,“ povedala Schmögnerová.
Úrad pre finančný trh ešte má možnosť zareagovať a ministerka očakáva, že sa bude držať zákona a bude konať. Okrem manipulácie s cenou podľa nej došlo k ohrozeniu záujmov aj ďalších účastníkov finančného trhu, ako napríklad Fondu národného majetku alebo U.S. Steel.
Prezident U.S. Steel Košice John H. Goodish označil postup vlády za neférový. Včera odcestoval z Košíc do Bratislavy, kde sa stretol s vicepremiérom Ivanom Miklošom a vydiskutoval si aspekty tejto kauzy. Dnes má v pláne stretnutie s ministerkou financií.
Goodish potvrdil, že U.S. Steel zvažuje možnosť predať svoj 24-percentný balík akcií VSŽ.
Autor: KLAUDIA JURKOVIČOVÁ