Dvadsaťročného mladíka našli obeseného na záchode jedného z popradských hotelov. Podľa polície sa so svetom rozlúčil pre nedorozumenia v rodine a s priateľkou.
O niekoľko hodín neskôr našla sestra svojho brata (58) z Malej Čalomije obeseného na zárubni dverí letnej kuchyne rodinného domu. Motív polícia vyšetruje.
Na Silvestra sa pokúsil o samovraždu aj 40-ročný muž v rozvodovom konaní. Pravdepodobne nezvládol sviatočnú atmosféru, napustil si do vane teplú vodu a prerezal si žily. Podarilo sa ho zachrániť. Koncom roka sa pokúsil zabiť aj invalidný dôchodca zo Slovenskej Ľupče. Vzduchovkou si strelil do hlavy a vo vážnom stave skončil v nemocnici.
Vianoce, Nový rok i dni okolo nich sú na Slovensku, čo do počtu samovrážd, štatisticky priemerné až podpriemerné.
Podľa Českého štatistického úradu sú sviatky charakteristické nižšou samovražednosťou. Ľudia si v Česku častejšie berú život na Nový rok. 1. januára 2000 mali až deväť samovrážd, čo bol viac ako dvojnásobok denného priemeru za zvyšok roka.
Výskum európskych psychológov a psychiatrov z rokov 1989- 96 potvrdil, že počet samovrážd výrazne stúpa tesne po Vianociach. Naopak, pred Vianocami a počas nich je samovrážd menej ako inokedy. Štúdia tiež potvrdila vyšší počet samovrážd na Nový rok.
Autori štúdie, švédski psychológovia a psychiatri, naznačili teóriu o „odložení“. Ľudia, u ktorých sa už predtým objavovali samovražedné sklony, si od sviatkov často sľubujú zlepšenie. Odkladajú vykonanie osudného rozhodnutia a keď sa ich očakávania nesplnia, siahnu po konečnom riešení.
Nižší počet samovrážd cez sviatky - v novembri a decembri - dokázali aj v Spojených štátoch a vo Veľkej Británii. (mar)