Dôvodom kontroly ministerstva zdravotníctva na očnej klinike bolo používanie starších šošoviek po opätovnej sterilizácii. Riaditeľ kliniky Izák tvrdí, že táto metóda je vo vyspelej Európe považovaná za štandardnú a že ju nevylúčil ai hlavný odborník ministerstva.
Izák údajne poslal 12 šošoviek na posúdenie odborníkom z prestížnej americkej univerzity, ktorá sa zaoberá práve patofyziológiou umelých šošoviek z celého sveta. „Poslal som trikrát resterilizovanú ruskú šošovku a dokázali, že povrch je absolútne v poriadku.“ Považuje to za najzávažnejší dôkaz, že jeho tím nemohol poškodiť zdravie pacientov.
„Ako pionier implantácií umelých šošoviek v Československu som zobral na seba bremeno zodpovednosti, že to, čo dám do oka pacienta, bude spĺňať všetky požiadavky kvality.“
Jedným z najzávažnejších výsledkov kontroly bolo obvinenie kliniky z klinických experimentov na ľuďoch. Riaditeľ nemocnice pripustil, že raz klinika súhlas nemala, zároveň však tvrdí, že použili len metódy bežne používané vo svete. „Neboli sme prví, kto experimentoval,“ dodal Bucek.
Profesor Izák verí, že prísne slovenské predpisy po vstupe do Európskej únie prestanú platiť. „Ak je to dobré pre celú Európu, je to dobré aj pre nás.“
Poisťovňa tvrdí, že pacienti o experimente a o neregistrovaných šošovkách nevedeli. „Všetci boli dôkladne informovaní, aj samotným výrobcom z Izraela,“ tvrdí Izák.
Ministerstvo vraj nežiadalo odvolanie Izáka, ani žiadne iné opatrenia. Riaditeľ dočasne zakázal implantovať ruské šošovky Fiodorov, ktorých má klinika ešte vyše dvetisíc. Je rozhodnutý požiadať Štátny ústav pre kontrolu liečiv, aby sa vyjadril, či môže klinika šošovky ďalej používať. Bucek zakázal aj používanie šošoviek, ktoré si kúpili pacienti. „Toto v štátnom zdravotníckom zariadení nie je možné akceptovať.“
V budúcnosti si pacienti zrejme budú hradiť operáciu sami. Šošovky nakúpi nemocnica a celý zákrok by mal vyjsť na vyše dvadsaťtisíc korún.
Vedenie nemocnice pred časom zvažovalo trestné oznámenie. Žiadne však nepodalo a podľa Buceka ani nepodá. Profesora Izáka za poškodenie dobrého mena žaluje bratislavská firma Robin Look a žiada odškodnenie pol milióna korún. Izák zase žaluje TASR a denník Práca.
Šéf očnej kliniky pre SME celú situáciu zhrnul: „Ak sme porušili niektoré zákonné normy, tak si nemyslím, že sme vážne porušili zákon, lebo sme nepoškodili pacienta a nespôsobili sme nikomu finančnú ujmu. “ (wm)