
Prezident vyčítal parlamentu, že až 40 zákonov musel vrátiť. Ústavnoprávnemu výboru povedal, že by si mal vstúpiť do svedomia. Ste jeho predsedom, čo na to hovoríte?
„Pri úplnej informovanosti o legislatívnej práci parlamentu by pán prezident vedel, že mnohokrát parlament schváli pozmeňujúce návrhy, s ktorými ústavnoprávny výbor nesúhlasí. Jednoducho výbor síce má pomerne závažné úlohy v legislatívnom procese, ale jeho členovia netvoria ani desatinu parlamentu. Práve rozhodnutia prezidenta, ktorými vrátil tieto návrhy na opätovné prerokovanie, dali za pravdu ústavnoprávnemu výboru.“
Kritizuje prezident legislatívnu prácu parlamentu oprávnene?
„Štatisticky je množstvo vrátených zákonov na opätovné prerokovanie veľké. Na druhej strane to dal pán prezident do súvislosti s množstvom legislatívnej práce v parlamente. Keď každý rok schvaľujeme okolo 150 zákonov, tak sa jednoducho stanú chyby. Dôvodom je často poslanecká fantázia, často do toho zasahujú lobistické skupiny.“
Prezident pre SME povedal, že svedomie by si mala spytovať trojica Orosz, Šimko a Kresák. Ste kandidátom na člena Ústavného súdu. Nepociťujete osobne kritiku zo strany prezidenta?
„Nie. Jednoducho legislatíva je najdôležitejšia činnosť parlamentu a výsledky sú také, aké sú. Možno práve vďaka prezidentovi si poslanci uvedomia, že treba viac rešpektovať názor ústavnoprávneho výboru.“
Nesignalizujú vaše ambície stať sa ústavným sudcom rozčarovanie z politiky SDĽ?
„Určite nie. Do verejného života som išiel predovšetkým ako právnik, až potom ako politik. Toto by som si chcel aj v budúcnosti zachovať. Mám pocit, že funkcia, do ktorej ma navrhol Republikový výbor SDĽ na čele s Pavlom Koncošom a predseda Ústavného súdu, vytvára podmienky, aby som sa držal tejto svojej zásady.“
Prečo ste pred dvoma mesiacmi kandidovali na post podpredsedu SDĽ, keď teraz máte ambície pokračovať vo svojej kariére ako nestraník?
„Moja kandidatúra na podpredsedu SDĽ mala svoj význam. Skromným dielom som prispel k tomu, že SDĽ vstúpila do volebného roka jednotná a skonsolidovanejšia. V tomto období sa tiež formuje volebná stratégia a predvolebné aktivity SDĽ a mám možnosť svojimi politickými skúsenosťami prispieť k tomu, aby boli rozumné a efektívne.“
Ak vás navrhuje za ústavného sudcu vedenie SDĽ, neznamená to, že pán Koncoš by vás rád týmto spôsobom dostal zo strany?
„Nemyslím si to.“ (hr, kr)