ské úrady nie sú schopné to zistiť.
Choroba sa šíri vzduchom. Nakaziť sa ňou mohol hocikto, kto prišiel s postihnutým do styku. Sestričky z nemocnice musia pol roka brať tuberostatiká a látky na prevenciu postihnutia pečene. Možné mamičky medzi nimi musia brať pol roka antikoncepciu, aby neotehotneli.
Muž skolaboval na ulici a do nemocnice ho krátko potom priviezla záchranná služba. Po piatich hodinách zomrel. Prednosta ARO Jan Pachl tvrdí, že lekári urobili všetko, čo mohli, vrátane testov, ktoré odhalili infekciu.
Muž bol asi pred mesiacom na internom oddelení nemocnice, pretože neustále chudol. Zistili mu podozrenie na tuberkulózu a poslali ho do nemocnice na Bulovku, kam sa vôbec neohlásil.
Pachl tvrdí, že Slovák bol v Prahe zrejme na návšteve: „Určite to nebol bezdomovec. U niekoho býval, mal pri sebe adresu ubytovne.“ Lekári robia ďalšie testy.
Slovenských hygienikov, aj rodinu mŕtveho by mala informovať hlavná hygienička nemocnice. Tá tvrdí, že testy ešte neskončili a že opatrenia, ktoré sa v nemocnici prijali, nie sú potrebné, aj keď o nich príslušný lekár rozhodol.
Slovenské ministerstvo zdravotníctva čaká na oficiálne stanovisko českého ministerstva: „Prečo by sme sa my pokúšali niekam volať?“ povedala Dana Benkovičová z tlačového oddelenia: „Čo vám k tomu môžeme dať, pokiaľ nevieme žiadne konkrétne veci?“
Hovorca českého ministerstva Otakar Černý pre SME povedal, že ich to nezaujíma: „Je to záležitosť nemocnice, nebudeme sa k tomu vyjadrovať. Tu umiera denne niekoľko ľudí, nie iba jeden.“
Slovenské veľvyslanectvo včera nevedelo povedať ani meno a trvalé bydlisko zosnulého. Konzulka Katarína Danišová bola šokovaná informáciou, že dotyčný zomrel už v decembri: „Čudujem sa, že nám to ešte neoznámili.“
Danišová povedala, že v nemocnici im včera nič nechceli povedať, nevedela ani, či niečo povedia dnes. Nemocnica je povinná oznámiť akékoľvek úmrtie zahraničného pacienta. Pachl hovorí: „Určite to hygienici pošlú.“ Hygienička povedala, že prípad sa nemôže nikam hlásiť, pokým sa nepotvrdí diagnóza. (mož, sita)