
FOTO – ARCHÍV
V marci roku 1974 počas pretekov Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní v Lomnickom sedle vo Vysokých Tatrách na Veľkej cene Slovenska sa začal útok mlčanlivého Švéda Ingemara Stenmarka na dovtedajšie talianske pozície v slalome a obrovskom slalome. V „obráku“ skončil druhý za Pierom Grosom a v špeciálnom slalome zaostal za Gustavom Thönim iba o 0,64 s. Ďalšia sezóna priniesla v tom istom roku v decembri v Madonna di Campiglio definitívny obrat. Ingemar vyhral slalom pred Talianmi Paolom de Chiesom a Faustom Radicim a začala sa veľkolepá éra tohto pehavého severana.
Zlato až v Lake Placid
Stal sa postupne trikrát víťazom Svetového pohára (1976, 1977, 1978), slalom vyhral sedemkrát (1975-1981 a 1983), podobne obrovský slalom (1975, 1976, 1978-1981, 1984). Zvíťazil v 83 pretekoch SP (38 slalomov, 45 obrovských slalomov). Bol majstrom sveta v slalome 1978, 1982, v obrovskom slalome 1978. Na olympiáde získal dve zlaté v oboch slalomoch až tesne pred koncom svojej amatérskej kariéry – na ZOH 1980 v Lake Placid.
Viac ako víťazstvá obdivovali odborníci i priaznivci lyžovania jeho techniku. Bola nenapodobiteľná. Maximálne vedel využiť výhodu jazdy okolo vtedajšej novinky, kĺbových tyčí. Zdalo sa, akoby pre neho neplatili zákony zemskej príťažlivosti. Tam, kde ostatní hranili, on sa kĺzal a letel do cieľa. Spôsobom svojej jazdy, ktorú odborníci nazývali severským tancom, a úspechmi urobil neuveriteľnú reklamu slovinským lyžiam Elan. Bol v tom čase v slalomoch takým pojmom ako Franz Klammer v zjazde.
Začalo sa to v Jasnej
Ingemar sa narodil 3. marca 1956 v Joesjö uprostred hôr na švédsko-nórskych hraniciach, 1200 km od Štokholmu, v dedinke so 700 obyvateľmi, 300 km vzdialenej od najbližšieho mesta. Neskôr sa rodina presťahovala do Tärnaby. Najskôr sa venoval cyklistike. Keď jedna z talianskych firiem pripravila na severe Švédska reklamné lyžiarske preteky pre deti, Ingemar ich vyhral. Za odmenu dostal lyže Elan a na tejto značke jazdil až do konca kariéry. Ale s Talianskom ho predsa niečo viazalo. Jeho prvým a jediným trénerom bol Herman Nogler, Talian, kouč a poradca v jednej osobe, o ktorom Stenmark prehlasoval, že je jeho najlepším priateľom.
Ako osemročný štartoval za mladších žiakov na neoficiálnych ME tejto kategórie, na Trofeo Topolino v Monte Bondone v Taliansku. Neskôr jazdil Európsky pohár, ale bez výraznejších úspechov. V roku 1973 začal jazdiť Svetový pohár, ako junior a o rok neskôr v marci 1974 jeho meno po prvý raz zarezonovalo v lyžiarskom svete. V Jasnej v Nízkych Tatrách sa stal juniorským majstrom Európy v obrovskom slalome. V slalome ho predstihol jeho priateľ a spolujazdec v Elane Bojan Križaj. Pre oboch bola Jasná odrazovým mostíkom. Stenmark potom vždy vyhlasoval, že jeho kariéra sa začala na Slovensku, zlatom pod Chopkom. Pikantériou toho podujatia bolo, že pred pretekmi sa išlo asi 20 lyžiarov z Lukovej rozjazdiť a na hornej stanici vleku si nechali zapichnuté navoskované lyže pre preteky. Tak bolo v Alpách zvykom. Keď sa po tréningu po ne vrátili, zmizli. Niekto ich ukradol. Tak bolo u nás zvykom… Preteky sa začali s vyše hodinovým meškaním.
Rekordy a série
Po víťazstvách v SP 1976, 1977, 1978 mu redukovaný počet umiestení, ktoré sa rátali do Svetového pohára, zabránili triumfovať štvrtý raz. V tej sezóne vyhral osem obrovských slalomov a sedem slalomov, do celkovej klasifikácie sa hodnotilo iba päť výsledkov. „Ingo“, ako ho volali priatelia, vytvoril celý rad rekordov. V roku 1977 zvíťazil v siedmich z desiatich slalomov, v roku 1980 dokonca vo všetkých desiatich obrovských slalomoch sezóny. V rokoch 1978-80 dosiahol najdlhšiu sériu 14 výhier v obrovskom slalome. Šesťkrát získal maximálny počet bodov vo Svetovom pohári.
Hovoril výkonmi a výsledkami
Súčasne s jeho prvými výhrami nastali aj problémy. Na prvý pohľad odmeraný severan neodpovedal na otázky. Tváril sa, že im nerozumie, že nepočuje. Bol ako sfinga. Nebolo to však v severskej chladnosti, Ingemar hovoril iba po švédsky. Časom sa naučil perfektne po nemecky, anglicky, čiastočne chorvátsky. A tým sa zmenil aj jeho prístup k okoliu, k médiám. Na jeho tvári sa častejšie objavil úsmev, zo Stenmarka sa stal priamy, zhovorčivý mladík, ale istý odstup si držal od tých, ktorí hľadali senzácie. V jeho osobe žiadnu nikdy nenašli.
Po slávnej olympiáde v Lake Placid sa rozhodol pre štatút poloprofesionála, od švédskeho zväzu získal tzv. B-licenciu, ktorou sa vzdal možnosti štartu na olympiáde. Oženil sa so svojou láskou z mladosti, Švédkou Ann Uvhagenovou a spolu s dcérou Nathalie žijú trvale v Monte Carle, ako napríklad aj tenista Björn Borg či ďalší švédski špičkoví športovci, unikajúci pred vysokými daňami.
JÁN MIKULA