Počas najbližších troch rokov sa má počet lôžok v bratislavských nemocniciach znížiť z 3518 na 2500, čím by sa ich využitie malo zo 70-percentného zvýšiť na 90-percentné. FOTO - ARCHÍV SME |
BRATISLAVA - Vedenie Fakultnej nemocnice Bratislava v najbližších troch rokoch uvažuje o ďalšom rušení zdravotníckych pracovísk a prepúšťaní lekárov a zdravotníkov. Fakultnú nemocnicu tvorí šesť nemocníc. Riaditeľ Valerián Potičný tieto kroky odôvodňuje transformáciou FN na akciovú spoločnosť.
Dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského profesor Pavel Traubner hovorí, že zrušenie ktorejkoľvek z nemocníc v Bratislave by viedlo k deštrukcii lekárskej fakulty. Na fakulte študuje asi 2000 medikov.
Podľa konceptu vedenia Fakultnej nemocnice Bratislava sa počet zdravotníckych zamestnancov môže z 5759 znížiť na 4450 až 3970. "Nemyslím si, že lekárov je priveľa, naopak. Dostávame množstvo žiadostí od ukrajinských lekárov, aby sme im certifikovali ich diplomy. Myslím, že v prvom rade však treba zabezpečiť, aby tu zostávali naši lekári. Pri dnešných platových podmienkach budú odchádzať do Čiech, Nemecka či do Rakúska."
Počas najbližších troch rokov sa má počet lôžok v bratislavských nemocniciach znížiť z 3518 na 2500), čím by sa ich využitie malo zo 70-percentného zvýšiť na 90-percentné.
"O nekvalifikovanosti odhadu počtu lôžok svedčí napríklad názor ministra Zajaca, ktorý tvrdí, že v Bratislave možno zrušiť 150 gynekologických lôžok, pritom celkový počet lôžok v troch nemocniciach je dokopy 250 a v rámci súčasnej pôrodnosti je potrebných denne minimálne 100 lôžok," hovorí lekár Roman Procházka z gynekologického oddelenia nemocnice na Kramároch.
Deväťdesiatpercentné využitie lôžok považuje Procházka za nereálne. "Pôrodnosť sa naplánovať nedá. Rovnako napríklad traumatológia. Podľa predpisov musia byť na traumatológii vždy voľné lôžka v rezerve. Za 100-percentnú obložnosť sa tu považuje 60 percent."
Priemerný plat v zdravotníctve (bez služieb) je 12- až 15-tisíc korún a nedosahuje ani priemernú mzdu. (japa)
Aké sú alternatívy
Prvá alternatíva ráta so zrušením lôžkových oddelení a presunom troch pracovísk - Staré Mesto (Mickiewiczova), Pezinok a Podunajské Biskupice. Pracoviská by boli presunuté do Ružinova, na Kramáre a do Petržalky. Peniaze z odpredaja budov by sa mali použiť na rekonštrukciu Kramárov a vybudovanie 300 nových lôžok.
Druhá alternatíva ráta so zrušením a predajom štyroch pracovísk vrátane Kramárov a s vybudovaním nových zariadení s kapacitou 1000 postelí. Dokument vyhodnocuje ako vhodný druhý variant, lebo umožní vyrovnané hospodárenie Fakultnej nemocnice, a. s. Z predaja pracoviska na Kramároch vedenie Fakultnej nemocnice predpokladá zisk 0,6 miliardy korún.
"Realizáciou druhého variantu získa Bratislava v Petržalke a Ružinove dve špičkové centrá zdravotníckej starostlivosti s najmodernejším vybavením a novými kapacitami tisíc postelí," uvádza sa v závere koncepcie reštrukturalizácie pracoviska, pod ktoré patrí v súčasnosti šesť bývalých nemocníc. (japa)