ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK
BRATISLAVA - Vysoké ceny ropy prinášajú ropným firmám rekordné zárobky už druhý rok. Za vlaňajšok najväčšie svetové ťažobné a rafinérske spoločnosti zvýšili svoje zisky o 26 až 80 percent a zarobili ako nikdy predtým. Rovnako úspešne sa začal aj tento rok, o čom svedčia ohlásené výsledky hospodárenia za prvý štvrťrok.
Najväčší rast zisku za prvé tri mesiace tohto roku si pripísala americká spoločnosť ConocoPhillips, zisk ktorej narástol o 80 percent. Za tri mesiace zarobila 2,91 miliardy dolárov (v prepočte asi 87 miliárd korún) a zisk prestavoval 4,10 dolára na akciu, čo prekonalo aj najodvážnejšie predpovede analytikov. Tie počítali s priemerným ziskom 3,29 dolára na akciu. Firma tak nepoľavila z nasadeného tempa v minulom roku, keď zisk zvýšila o 72 percent. Vedenie spoločnosti vyhlásilo, že výsledky by boli ešte priaznivejšie, ak by neboli plánované i neplánované odstávky produkcie v ťažobných a rafinérskych divíziách.
Vysoké ceny ropy priniesli najväčšej verejne obchodovanej ropnej spoločnosti Exxon Mobil 44-percentný rast ziskov. Wall Street však očakávala ešte lepšie výsledky. Dôvodom bol pokles ťažby ropy a plynu o päť percent spôsobenými problémami v niektorých náleziskách. Čistý zisk Exxon Mobile sa minulý rok vyšplhal na 25,3 miliardy dolárov (v prepočte asi 746 miliárd korún) a zapísal sa tak ako doposiaľ najvyšší zisk jednej firmy v Spojených štátoch.
Svetová dvojka na trhu s ropou, britský energetický koncern British Petroleum (BP) za prvý štvrťrok zvýšila zisk o takmer tretinu, na 5,49 miliardy dolárov asi (165 miliárd korún).
Konkurenčná britsko-holandská skupina Royal Dutch/Shell ohlásila 28-percentný nárast zisku. Vlani vykázala čistý zisk 18,54 miliardy dolárov, čo bol najväčší zisk v histórii britských akciových spoločností.
Slovenská rafinéria Slovnaft výsledky za prvý štvrťrok ešte nezverejnila, urobí tak 13. mája. Minulý rok Slovnaft dosiahol dosiaľ najvyšší čistý zisk vo svojej histórii vyše 10 miliárd korún. V porovnaní s predchádzajúcim rokom narástol o 325 percent. Z vlaňajšieho zisku vyplatí firma na dividendy necelú polovicu.
Očakáva sa, že drahá ropa bude pomáhať zbierať zisky rafinériám aj ďalej. Ceny na svetových trhoch sa pohybujú dlhodobo okolo 50 dolárov. V porovnaní s rovnakým obdobím spred roka sa barel ropy predáva o 11 až 16 dolárov drahšie. Kým s minuloročnými júnovými dodávkami americkej ropy sa obchodovalo pri cene 38 dolárov, dnes je cena 50 dolárov. Ropa Brent zdražela ešte výraznejšie - pred rokom sa barel na londýnskej burze predával za 34 dolárov, minulý týždeň stál 50,50 dolára.
Dôvodom vysokých cien ropy sú pretrvávajúce obavy z nedostatku zásob a blížiaca sa motoristická sezóna v USA a v Európe.
Zisky ropných spoločností
zisk v 1. štvrťroku medziročný čistý zisk nárast oproti
v dolároch rast r. 2004 v dolároch roku 2003
ConocoPhillips 2,91 mld. 80 % 8,13 mld. +72 %
Exxon Mobil 7,86 mld. 44 % 25,3 mld. -
British Petroleum 5,49 mld. 29 % 16,2 mld. + 26%
Royal Dutch/Shell 5,55 mld. 28 % 18,54 mld. +48 %
ChevronTexaco 2,68 mld. 4,6 % - -