Warren Buffet (vľavo) a Bill Gates - dvaja najbohatší muži planéty. Buffetovi sa nedarilo so špekuláciou na pokles dolára. FOTO - TASR/AP |
investor na sobotňajšom valnom zhromaždení svojej firmy.
Pozície Berkshire v devízových kontraktoch teraz dosahujú "niečo málo vyše 21 miliárd dolárov" proti 21,4 miliardy USD na konci roku 2004, povedal Buffet. Celkove má Berkshire v hotovosti teraz investovaných asi 44 miliárd dolárov.
Stávka na pokles doláru sa tento rok nevypláca, pretože teraz je dolár oproti euru o zhruba päť percent pevnejší než na konci decembra. Vo štvrtom štvrťroku vlani však táto stávka vyniesla Berkshire zisk 21,6 miliardy dolárov.
Na devízovom trhu sa v posledných týždňoch objavili povesti, že Buffet svoje pozície na pokles doláru obmedzil. Tieto dohady sa časovo kryli s vlnami rastu doláru. Buffet sa však i naďalej domnieva, že dolár bude klesať, pretože zahraniční investori pre vysoký deficit obchodu USA obmedzia investície do amerických cenných papierov a strhnú dolár dole.
Akcie Berkshire tento rok klesli o štyri percentá, predovšetkým pre nepriaznivý vývoj akciových trhov. Buffet uviedol, že v prvom štvrťroku sa ďalej zvýšil podiel hotovosti v portfóliu spoločnosti a že je ťažké nájsť akcie, ktoré by bolo výhodné kúpiť. Politikou Berkshire je držať dlhší čas veľké podiely v nie príliš početnej zostave firmy z niekoľkých odvetví.
(čtk, reuters)