Šéf SPD Franz Müntenfering vyhlásil boj firmám, ktoré sa podľa neho správajú ako kobylky. Financial Times napísal, že pri takejto diskusii je pre investorov lepšie Nemecko obísť. FOTO - ČTK
Na mušku si zobral najmä finančné investičné fondy. "Niektorí finanční investori nemyslia vôbec na ľudí, ktorým ničia pracovné miesta. Zostávajú anonymní, nemajú nijakú tvár, priletia na firmu ako kobylky, spasú, čo sa len dá a potom sa vydajú ďalej," povedal Müntefering pre Bild am Sonntag.
Kapitalistické kobylky
Na čele zoznamu takzvaných kobyliek, figurujú banky Goldman Sachs a Deutsche Bank a známa investičná skupina Kohlberg Kravis Roberts & Co. (KKR). Finančné investičné fondy (private-equity-fonds) sú spoločnosti, ktoré zhromažďujú kapitál od súkromných investorov. Peniaze používajú na kúpu firiem, nachádzajúcich sa v nedobrej situácii. Následne sa usilujú ozdraviť podnik zefektívnením jeho chodu a v prípade nutnosti predajov niektorých jeho častí. Dochádza pritom aj k prepúšťaniu zamestnancov. Napokon fondy predajú zracionalizovanú firmu. Cieľom je dosiahnuť minimálne 25-percentnú rentabilitu vložených finančných prostriedkov.
Výrokmi o "kobylkách" spustil Müntefering v Nemecku búrlivú polemiku o výhodách a nevýhodách kapitalizmu. Niektorí pozorovatelia politickej scény sa domnievajú, že mu ide o voličské hlasy pre SPD v predpolí mimoriadne dôležitých krajinných volieb v Severnom Porýní-Vestfálsku a strategicky pred všeobecnými parlamentnými voľbami na budúci rok.
Investori, preč z Nemecka
Kritika výrokov SPD prišla vzápätí. Šéfredaktor nedeľníka Welt am Sonntag Christoph Keese napísal, že Müntefering "začal svojím útokom politiku deindustrializácie Nemecka". Spoluvydavateľ denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung Holger Steltzer zdôraznil v pondelkovom úvodníku, že zámerom SPD je "zachovanie moci a mandátov".
Prezident Spolkového združenia nemeckých zamestnávateľských zväzov Dieter Hundt povedal televíznej stanici ZDF doslova a do písmena: "Z toho, čo sa teraz v tejto republike deje, je mi na dávenie." Šéf strešnej odborárskej organizácie DGB Michael Sommer obvinil na prvomájovej manifestácii v Mannheime firmy a manažérov, že "majú na svedomí masovú nezamestnanosť, lebo neinvestujú v Nemecku", a od ľavicovej vlády žiadal konkrétne zákonné iniciatívy.
Podľa komentátora denníka Die Welt sa debata dostala na úroveň "krčmovej bitky, na konci ktorej nikto vlastne nevie, o čo presne ide a kto komu uštedril aký úder". Financial Times kampaň SPD prirovnal k protižidovskej kampani v Nemecku 30. rokov. Podľa britského denníka by investori teraz do Nemecka radšej nemali chodiť.