Lekári a lekárnici hovoria, že nové recepty sú zbytočné a okrem zdraženia a problémov nič neprinesú. Ministerstvo zdravotníctva navrhuje prepisovacie tlačivá a tí, ktorí nemajú ihličkové tlačiarne, ich budú musieť vypisovať rukou. Lekári dnes vypisujú recepty cez počítač.
Nové recepty by mali byť chránené rovnako ako bankovky. Hovorca ministerstva zdravotníctva Karol Farkašovský povedal, že tlačivá budú mať hologram, ktorý bude čitateľný, podobne ako ochranné prvky na bankovkách. Odborné organizácie tiež navrhli, aby tlačivá obsahovali aj čiarové kódy.
Balík so stovkou receptov, ktoré lekári nakupujú v predajniach ŠEVT, dnes stojí od 21 do 25 korún. Nové recepty budú drahšie a lekárom ich budú predávať zdravotné poisťovne a župy. Hovorkyňa poisťovne Dôvera Zuzana Zúbeková vysvetlila, že k cene receptov sa poisťovňa vyjadrí, až keď bude schválená legislatíva.
Lekári sa však už dozvedeli, že jeden recept bude stáť korunu. Ročne sa na Slovensku predpíše 50 miliónov receptov, z toho na jedného lekára pripadá asi 2600 receptov. Ak bude jedno tlačivo stáť korunu, za rok lekár minie na recepty okolo 2600 korún. Šéf únie špecialistov Andrej Janco povedal, že lekári nebudú mať z čoho vykryť zvýšené náklady za recepty a "pravdepodobne ich prenesú na pacienta". Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že pacienti zmenu tlačív nepocítia a ani sa nepremietnu do poplatkov.
Tlač receptov budú objednávať zdravotné poisťovne a župy, tie zriadia aj predajné miesta. Poisťovne zaplatia tlačiarňam zo zdravotného poistenia, recepty potom predajú lekárom.
Ministerstvo zavedenie nových tlačív odôvodnilo tým, že sa zabráni falšovaniu a hlavne "sa zavedie dôslednejšia evidencia predaja tlačív". Komora lekárnikov upozorňuje, že v praxi sa stretli s tým, že sfalšovaný bol text, nie tlačivo.
(dro)