BRATISLAVA - Spoplatnenenie vysokoškolského zákona a zároveň rozšírenie sociálneho systému pre študentov príde o niekoľko dní opäť do parlamentu. Novelou zákona sa poslanci budú zaoberať v rozhodujúcom druhom čítaní. Minister školstva Martin Fronc z KDH preto včera opäť poukazoval na prínos reformy.
"Predstavme si fakultu, ktorá má 1000 študentov, a všetci zaplatia školné 5000 korún. Za jeden akademický rok fakulta získa 5 miliónov korún. Z toho najmenej 35 percent, teda 1,75 milióna korún, je určených do štipendijného fondu," hovorí Fronc.
Ostatné peniaze, teda viac ako 3 milióny, zostanú fakulte a môže ich so súhlasom študentov použiť podľa svojich potrieb. "Môže napríklad kúpiť najmenej 100 nových počítačov pre študentov, alebo odmeniť 20 špičkových učiteľov mesačným príplatkom viac ako 10-tisíc korún, či posilniť knižnicu o niekoľko tisíc nových titulov."
Škola bude môcť aj motivovať najlepších študentov. "Ak si povie, že prospechové štipendium dostane v rovnakej výške 15 percent jej študentov, každý z nich bude môcť mesačne počas akademického roka dostávať 1750 korún," povedal Fronc.
Pripravovanú reformu podľa Fronca mnohí často zužujú len na to, že študenti budú za vysokú školu platiť, ale reforma podľa neho "nie je len o" školnom. "Je v prvom rade o nastavení mechanizmov, ktoré majú umožniť študovať aj tým, ktorí si to dnes nemôžu dovoliť, a nastaviť mechanizmy na naštartovanie kvality."
Študenti budú mať podľa Fronca konečne prospechové a motivačné štipendiá a niekoľkonásobne vyššie sociálne štipendiá. Školné bude motivovať k zodpovednosti a tým aj ku kvalite, pôžičku dostane každý a študenti si budú môcť navyše požičať aj na životné náklady. Školy tiež budú lepšie vybavené a zvýši sa ich konkurencieschopnosť.
Študentská rada vysokých škôl návrh stále odmieta. "Som však spokojná, že minister s radou komunikuje a do zákona sa podarilo zapracovať niekoľko jej pripomienok," povedala jej predsedníčka Jana Sviteková. Aj predseda štrajkového výboru študentov Karol Klobušický hovorí, že odpor k zákonu sa nemení. Upozornil tiež, že v 16 štátoch Európskej únie sa školné neplatí.