Návrat strateného syna Aleša

Aleš Votava: Synovy zvěsti * Jedenáct dopisů a pohlednic Aleša Votavy posílaných v r. 1986 - 1987 ze studijního pobytu v Paříži * Roku 2001 vlastním nákladem vydala Blanka Votavová * Nepredajné


FOTO - DANIEL VESELSKÝ



Zima 1986/1987 bola ešte tuhšia a zasneženejšia než táto. V martinskom divadle som vtedy skúšal Hajtmana z Köpenicku a všetok voľný čas som trávil spolu s hercami z Martina a Trnavy na divadelnej chate. Jedného dňa tam Ďuro Nvota priniesol mnohostranový list, v ktorom náš priateľ scénograf Aleš Votava líčil divadelné dojmy z Paríža, kde bol čosi vyše pol roka na študijnom pobyte.

V tom liste opísal niekoľko trápnych parížskych predstavení tak farbisto, až sme od smiechu plakali. Spomínam si najmä na detailný opis akejsi avantgardnej inscenácie Rómea a Júlie - vrcholom tragédie bol pád Júlie aj s balkónom. Aleš si nesadol na zadok pred francúzskym divadlom, mal dostatočný vkus, vzdelanie, noblesu a cit, aby ocenil veľkoleposť a sarkasticky demaskoval prázdny exhibicionizmus.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V tom čase však Aleš nepísal z Paríža iba priateľom divadelníkom, ale aj rodičom a bratovi. Čo som netušil až do chvíle, kým sa mi v rukách neocitla útla knižka Synovy zvěsti. Alešova matka, krehká maliarka Blanka Votavová, vydala pol roka po synovej nečakanej a krutej smrti korešpondenciu bez akýchkoľvek opráv a úprav, aby Aleša uchovala pre seba aj pre nás v pamäti „jako živého, sugestivního, slunného člověka, velkorysého i citlivého, jehož postřehy jsem měla tolik ráda“.

Aleš mal v čase parížskeho študijného pobytu 24 rokov. Jeho listy - v češtine rodičom a v slovenčine bratovi - sú svedectvom o tom kurióznom období, keď sa študent z komunistického skanzenu ocitol v slobodnom svete a netušil, čo sú kreditné a telefónne karty, zdolával nerovné súboje s neznámymi splachovacími systémami v hygienických zariadeniach, žasol nad politickými slobodami francúzskych študentov, nad kompaktnými diskami, telefónmi bez šnúr a magnetickými kartičkami v metre, zato však mal európsky rozhľad v hudbe, vo výtvarnom umení, v divadle. A prirodzený odpor k akémukoľvek nevkusu a gýču, nech už išlo hoci aj o takú „kultúrnu udalosť“, akou bolo udeľovanie filmových Caesarov.

SkryťVypnúť reklamu

Alešove listy sú plné priateľskej lásky k rodičom; nie disciplinovaného povinného rešpektu, ale partnerskej úcty, prirodzenej nehy a citlivého humoru. Tak vníma aj svojho francúzskeho školiteľa, profesora a scénografa: „Monsieur Batafulier je velice příjemný pán, vypadá jak z Trnkových ilustrací - má bradu, je nižší a chybí mu jen čepice a je si ho možno postavit do zahrádky.“ A ako nemilosrdne objektívne, ale zároveň nežne líči tanec odkvitajúceho Ňurejeva v Stravinského balete Apollon na scéne parížskej Opery: „Pán Ňurejev je (byl) asi nejlepší tanečník, jakého jsem viděl. Teď však nám už trochu zestárnul, narostlo mu břicho a už se víceméně jenom procházel po scéně, obklopován krásnými tanečnicemi, které se snažily zakrýt jeho slabiny. Ale i tak bylo vidět, že tyto trosky zůstaly po dokonalém tanečníkovi. Zážitek podobný jako z antického divadla v Arlés - trosky, ovšem z divadla, které muselo být ve své době neuvěřitelně dokonalé a krásné.“

SkryťVypnúť reklamu

Aleš bol skrátka noblesný, vzdelaný a vtipný umelec. Vieme to všetci, kto sme ho poznali.

„Tedy, mějte se krásně - Váš Aleš“. Tak sa končí jeden z jeho listov. Na ďalšom sa podpísal ako „zbloudilý syn“. A prvý parížsky list má finále celkom typické: „Takže adieu! Vlastně `a tout `a l‘heure! (Do brzkého shledání) - Váš pořád moudřejší hloupý Honza (který už svoje buchty snědl).“

A tout `a l‘heure, Aleš! Už sa teším, ako sa zasa stretneme.

Autor: MARTIN PORUBJAK(Autor je dramaturg SND a režisér)

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 711
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 376
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 890
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 225
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 029
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 806
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 816
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu