Na vernisáž do Prahy pred niekoľkými dňami zavítal aj autor osobne a zapózoval pred modelom zo svojho najslávnejšieho filmového diela - Votrelca. FOTO - ČTK |
BRATISLAVA - Svetoznámy švajčiarsky umelec H. R. Giger - otec Votrelca, stvoriteľ biomechanického sveta a držiteľ Oscara za filmový dizajn, 13. apríla osobne otvoril výstavu svojich diel v Národnom technickom múzeu v Prahe. Vernisáž prebiehala ako temná okultná performancia, na ktorej sám Giger vykonal magický svadobný obrad páru zasvätencov. Stojí za povšimnutie, že vstupenka stála tisíc českých korún.
Dosiaľ najväčšia a najkomplexnejšia Gigerova výstava predstavuje prierez umelcovou celoživotnou tvorbou, od preslávených maliarskych návrhov a modelov k filmu Votrelec od Ridleyho Scotta a ďalším kultovým hororom či sci-fi, cez obrazy, sochy a múmie biomechanoidov - mechanických bytostí postindustriálneho sveta, až po filmové, hudobné a multimediálne projekty. Fantazijné krajiny a technoorganické interiéry, ukrývajúce netvory najrôznejšieho druhu, však nie sú len popustením uzdy bohatej umelcovej imaginácie. Fascinujúci a zároveň desivý svet technokultúry, plný násilia, deštrukcie a zvráteného sexu, je umelcovou sarkastickou a krutou vizionárskou kritikou postmodernej spoločnosti.
Významné miesto zaujímajú na výstave aj Gigerove fantazijno-futuristické dizajnérske návrhy, spájajúce organické tvary s prvkami rôznych mechanických i hydraulických zariadení. Práve tie sú častým inšpiračným zdrojom najsúčasnejšieho dizajnu kybervízií. Návštevníci môžu vidieť čierny, monštruózny nábytok z gothic-rockového Giger baru, či skulpturálne variácie hodiniek Swatches v podobe rodiacich strojov.
Nie je náhodné, že veľkolepá retrospektívna výstava tohto kráľa žánru fantasy sa odohráva práve v Prahe, ktorá v slávnej minulosti hostila toľko mágov, alchymistov, vedcov i extatických umelcov. Sám Giger vyhlásil, že chce vzdať poctu mestu, v ktorom žil a tvoril Franz Kafka či Alfred Kubin, dôležité inšpiračné zdroje jeho tvorby.
Niekoľko stoviek diel, predstavených na výstave, zapožičali zberatelia z celého sveta, múzeá i autor z vlastnej zbierky. Mnohé z nich majú možnosť diváci vidieť po prvýkrát. Výstava potrvá do 13. júla.
Autor: SILVIA LUTHEROVÁ(Autorka je výtvarná teoretička)