za akých sa bude na Slovensku uplatňovať.
Dohoda, ktorú Budapešť na konci roka uzavrela s Rumunskom, bola triumfom Bukurešti a na maďarskú vládu sa doma kvôli nej vzniesla vlna kritiky opozície. Dohoda so Slovenskom zatiaľ neexistuje. Ani jedna strana pre ňu veľa neurobila, ale obe tvrdia, že sú pripravené. Ďalšie kolo rokovaní má byť dnes.
Slovenská vláda zaujala pragmatický postoj, no rozsah ústupkov, aké u maďarskej strany dosiahne, vyvolá zákonite ostrú reakciu buď slovenských nacionalistov, alebo politikov maďarskej koalície. Reagovať bude určite aj domáca opozícia v Maďarsku.
Opozičná Maďarská socialistická strana, druhá najsilnejšia v krajine, vláde vyčíta predovšetkým dohodu s Rumunskom. S duchom zákona sa v podstate stotožňuje. Jej kandidát na premiéra Péter Medgyessy pred niekoľkými dňami žiadal, aby sa zmrazilo uplatnenie tejto dohody. Podľa socialistov premiér Viktor Orbán podcenil rokovania so susedmi, a preto bol napokon nútený uzavrieť veľmi zlú dohodu s najväčším kritikom zákona, Bukurešťou.
Socialisti vyčítajú vláde predovšetkým to, že výhodu pracovať v Maďarsku rozšírila na všetkých rumunských občanov.
Menšia opozičná Strana slobodných demokratov žiada okrem odvolania rumunsko-maďarskej dohody aj zmeny v zákone o krajanoch - mal by byť napríklad doplnený programom na podporu domácich menšín. Dohode s Bukurešťou vyčíta i to, že podpora pre kultúrne a iné aktivity príslušníkov maďarskej menšiny v Rumunsku musí ísť cez rumuské úrady. Slovensko si takúto podmienku nárokuje tiež. (kl)