Informácie o výkupnom potvrdzuje správa francúzskych tajných služieb DST i slová Christiana Prouteaua, ktorý bol zodpovedný za tajné služby v Elyzejskom paláci.
Aféra prepukla, keď na verejnosť prenikla správa DST o tom, že na švajčiarske konto bratov Safovcov, ktorí prepustenie rukojemníkov sprostredkovali, bola poukázaná významná suma. Peniaze však potom zmenili smer - podnikateľ libanonského pôvodu Iskandar Safa vyplácal vysoké obnosy bývalému prefektovi a poslancovi Európskeho parlamentu Jeanovi-Charlesovi Marchianimu. Ten sa spolu s vtedajším ministrom vnútra Charlesom Pasquom zúčastnil na vyjednávaní. Proti Safovi a trom ďalším osobám odvtedy vzniesli obvinenie.
K nim včera pribudli ďalšie. Proteau pre denník Le Parisien povedal, že za rukojemníkov Francúzsko zaplatilo Iránu „skryté výkupné“, v rámci deblokácie francúzskeho dlhu. Dlh Iránu súvisel s objednávkou na vybudovanie jadrového arzenálu v Iráne, ktorú Paríž po islamskej revolúcii v roku 1979 zrušil. Prouteau zároveň tvrdil, že termín vyslobodenia dvoch francúzskych diplomatov a jedného novinára bol zdržaný, aby sa mohol uskutočniť medzi dvomi kolami prezidentských volieb. Vtedy sa rozhodovalo už len medzi socialistom Francoisom Mitterrandom a gaulistom Chiracom. Mitterrand však mandát obhájil.
Pasqua, ktorý by sa mal rovnako ako Chirac za štyri mesiace uchádzať o prezidentské kreslo, v pondelok podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za krivé obvinenie. Pasqua je presvedčený, že aféra je politickým manévrom vlády Lionela Jospina, ktorá chce poškodiť pravicu pred nadchádzajúcimi prezidentskými a parlamentnými voľbami.
Chirac má na konte niekoľko iných korupčných afér, ktoré mu vôbec neuškodili a v predvolebných prieskumoch stále vedie.
(čtk, kl)