Po štyroch mesiacoch neúspešného hľadania sa stále častejšie ozývajú hlasy, že ich nikdy nedostanú živých. Tento scenár včera pripomenul bojovník al-Káidy, ktorý sa zabil v kandahárskej nemocnici.
Neúspechy prinútili americkú armádu znížiť intenzitu pátrania po Ládinovi. Ako pre agentúru AP potvrdil veliteľ zásahu USA v Afganistane generál Tommy Franks, niekoľkotýždňové pátranie po bin Ládinovi v tuneloch a rozvalinách horského komplexu Tora Bora na východe Afganistanu neprinieslo želaný výsledok. Pátranie sa v časovom horizonte niekoľkých dní ukončí s tým, že niet nijakej stopy, ktorá by umožnila odhaliť miesto pobytu saudskoarabského disidenta.
Pokým Umar s Ládinom unikajú, postupne sa vzdávajú bývalí ministri a predstavitelia Talibanu. „Prichádzajú jeden po druhom a pridávajú sa k nám,“ povedal hovorca guvernéra provincie Kandahár Chálid Paštún. Medzi tými, čo sa vzdali, je aj bývalý minister obrany mulláh Ubajdulláh, minister spravodlivosti mulláh Turábí a hospodárstva a banského priemyslu mulláh Saaduddín.
Najznámejší z ministrov, ktorí sa vzdali, je minister spravodlivosti Turábí. V Kábule presadzoval najprísnejšie pravidlá. Bol to on, kto tlačil na ženy, že nemôžu pracovať, a na mužov, že musia nosiť dlhé brady.
Hovorca povedal, že tí talibovia, ktorí sa vzdali, dostanú ochranu a ručia im amnestiu. „Títo talibovia, ktorí sa vzdali, nie sú kriminálnici až dokým ich nejaký Afganec neobviní zo zločinu,“ povedal Paštún.
Nezávisle od ministrov chytili aj hlavného hovorcu Talibanu a šéfa oddelenia informácií Abdula Hají Motmaina. Hovorcu vzápätí vydali Američanom. Podľa veliteľa Guda Fida Muhammada by Motmain mal pomôcť pri pátraní po Umarovi.
V snahe polapiť ďalších americké lietadlá včera nad východným Afganistanom zhadzovali letáky, v ktorých varujú Afgancov, aby neukrývali príslušníkov Talibanu a al-Káidy. Informovala o tom afganská agentúra AIP. Tým, čo poskytnú týmto ľuďom pomoc, vraj hrozí bombardovanie.
(kos, reuters, čtk, tasr)