
Túto mladú kenguru, ktorá má v chrbte zapichnutý šíp, sa snažia zverolekári z Melbourne zachrániť. Zasiahli ju pravdepodobne pytliaci, ktorí zabíjajú zvieratá len pre vzrušenie z lovu. Kengure sa zatiaľ darí zverolekárom unikať. FOTO - REUTERS
Austrálske organizácie na ochranu zvierat včera kritizovali toto rozhodnutie s tým, že ide o dosiaľ najväčšie povolené vybíjanie austrálskeho národného symbolu v histórii. Ministerstvo životného prostredia oznámilo, že limit sa tento rok zvyšuje z minuloročných 5,5 milióna kengúr na 6,9 milióna.
Jeho hovorkyňa zdôraznila, že kvóta sa stanovuje na základe odporučenia odbornej nezávislej komisie. Zároveň pripomenula, že povolený počet kengúr na likvidáciu je nižší, než pôvodne požadovali jednotlivé štáty austrálskej federácie. Tie vraj žiadali odstrel až deviatich miliónov kengúr.
Odstrel kengúr požadujú predovšetkým farmári, ktorých pastviny a úrodu tieto vačkovce každoročne spásajú. Kengury sú nebezpečné aj pre vodičov. V austrálskom vnútrozemí sa neodporúča automobilistom chodiť po zotmení, keď státisícky kengúr rôznych druhov vysedávajú neďaleko ciest a priťahované svetlami skáču pod kolesá prechádzajúcich áut.
V Austrálii žije viac než 60 druhov kengúr. Len populácia štyroch najrozšírenejších druhov presahuje 50 miliónov jedincov.
(čtk)