Ukrajinka pred otvorením zmenárne v Kyjeve upravuje tabuľu s výmennými kurzmi. Centrálna banka sa rozhodla čiastočne uvoľniť výmenný kurz hrivny. FOTO - REUTERS |
KYJEV - Ukrajinská centrálna banka má čo robiť, aby zvládla príval kapitálu, ktorý do krajiny prilákala oranžová revolúcia. Od decembra sa zahraniční investori doslova vrhli na ukrajinské dlhopisy v dovtedy nepoznanej miere. Prísne pravidlá devízového styku boli pre taký nápor priúzke a Ukrajine nezostáva nič iné, než ich postupne uvoľňovať. Pritom však naráža na odpor obyvateľov, ktorým silnejúca hrivna znehodnocuje úspory v dolároch. Centrálni bankári hovoria, že situáciu budú riešiť, ale chce to trpezlivosť.
Zahraniční obchodníci objavili Ukrajinu po víťazstve prodemokratických síl. Od začiatku tohto roka nakúpili ukrajinské vládne dlhopisy v hodnote 400 miliónov dolárov, čím prekonali nákupy z celého minulého roku o 13 percent. Dnes už vlastnia polovicu ukrajinských štátnych dlhopisov v hodnote 1,2 miliardy dolárov.
Pri takomto dopyte by obhajovanie dovtedy pevného kurzu 5,30 hrivny za dolár bolo samovražedné. Centrálna banka musela tlačiť nové peniaze, aby pri pevnom kurze stačila nakupovať prichádzajúce devízy, a to vyvolávalo inflačné tlaky.
"Národná banka sa musela rozhodnúť medzi hrozbou silnej inflácie a relatívne rýchleho zhodnotenia výmenného kurzu. Vyberali sme menšie z dvoch ziel," povedal Valerij Lytvytsky, poradca guvernéra centrálnej banky.
Minulý týždeň vo štvrtok sa banka rozhodla čiastočne uvoľniť kurz a vyhlásila, že umožní mierny pohyb okolo úrovne 5,05 hrivny za dolár. "Nechcem, aby sa to interpretovalo ako nový fixný kurz. V budúcnosti budeme sledovať princípy flexibility. Fluktuácia bude možná, ale centrálna banka sa bude snažiť brániť ostrým pohybom," dodal Lytvytsky. V ten istý deň podľa správ z trhu už banka intervenovala proti posilňovaniu meny pri kurze 5,01.
Ukrajina zaviedla fixný kurz hrivny k doláru v roku 1998 po finančnej kríze v susednom Rusku.
Revalvácia hrivny vyvolala odpor časti Ukrajincov. Až polovica úspor v krajine je v amerických dolároch, takže so silnejúcou hrivnou sa znehodnocujú. Vo štvrtok demonštrovali v Kyjeve stovky stúpencov opozície nespokojných s rastúcimi cenami potravín a silnejúcou hrivnou.
Ďalším dôležitým krokom po uvoľnení kurzu bude slobodnejší devízový trh. Od začiatku marca budú môcť všetci účastníci trhu - domáci aj zahraniční - voľne obchodovať s devízami. Banka im dovolí kedykoľvek kupovať a predávať hrivnu za devízy a devízy medzi sebou.
(reuters, jj)