Imitácia dažďového pralesa s typickou flórou bola lákadlom tohtoročnej výstavy kvetov v Bratislave. FOTO - TASR
Koľko je na Slovensku pestovateľov kvetov?
"Okrem nás na Slovenskom trhu pôsobia už len dve, tri veľké firmy. Náklady spojené so zimným vykurovaním skleníkov sú náročné najmä pre malých pestovateľov, preto postupne odchádzajú z trhu. Každým rokom sa náklady zvyšujú a cez zimu sa vyprodukuje len tretina množstva kvetov vyprodukovaných v lete. Cena je v zime síce vyššia, ale v rámci zahraničnej konkurencie nie až taká vysoká, maximálne vykryje náklady spojené s vyhrievaním skleníkov."
Ako sa slovenský trh vyrovnáva s konkurenciou?
"Je to zložité. Najväčším problémom sú spomínané zimné náklady. Ale cez leto namiesto vysokých cien za vykurovanie prichádza na rad silný tlak konkurencie. Na Slovensko sa valia kvety z celého sveta - z Holandska, Talianska, Nemecka... Zákazník je zvyknutý na to, že kvetinárstva sú zásobované každý týždeň. Veľký pestovateľ mu to dokáže zabezpečiť, no malý nie."
Do koľkých kvetinárstiev vaša firma dováža a koľko kvetov vyprodukuje mesačne?
"Zásobujeme približne polovicu Slovenska. Začali sme vyvážať gerbery aj do Českej republiky. V priemere mesačne vytrháme a predáme zhruba 70-tisíc kvetov."
Ako je to v súčasnosti s cenami kvetín?
"Konkurencia je dosť silná. Po vstupe do únie sa otvorili hranice a je možné doviezť prakticky čokoľvek, čo sa týka kvetov. Otázka je, či sa to predá. Na základe tohto faktu aj cena niekedy kulminuje, niekedy klesá a niekedy stúpa. Tento rok by sa cena, za ktorú predáva pestovateľ kvetinárovi, mala pohybovať okolo 10-12 korún. To je cena, ktorá by mala byť konkurencieschopná s dovozovou gerberou."