é mužstvo by bolo permanentným favoritom, tréneri by mali zrejme ešte ťažšiu úlohu výberu hráčov ako Kanaďania.
Inou otázkou je utvorenie spoločnej česko-slovenskej hokejovej ligy. Nad projektom sa pri vzniku oboch štátov nepremýšľalo. Hlasy po obnovení "starých časov" sa začali skôr objavovať na Slovensku, v Česku sa k myšlienke stavali skepticky. Ich najvyššia súťaž produkovala majstrov sveta a olympijských víťazov. Slovenská ich dodávala iným súťažiam a cez ne stúpal výkon reprezentácie.
Dnes o projekte uvažujú aj u susedov. Najväčší problém, nielen hokejový, je v ekonomike športu. V Česku je v porovnaní so životnou úrovňou štátu oveľa vyššia ako na Slovensku. U nás šport jasne zaostáva za celkovým hospodárskym napredovaním krajiny. Platí to aj o hokeji, hoci nie je u nás akurát chudobným športom. Najjednoduchšie porovnanie - v českých kluboch pôsobia desiatky Slovákov, Čechov u nás je zopár.
Športový riaditeľ spoločnosti Pro hokej Vladimír Paštinský o projekte povedal: "Sme na začiatku dlhej cesty. V prvej fáze potrebujeme vypracovať a posúdiť niekoľko návrhov. Keď sa rozhodneme, koľko mužstiev bude v súťaži pôsobiť, koľko zápasov za sezónu zvládneme, môžeme pokračovať ďalej otázkami marketingu."
Slovenská športová verejnosť si podľa prieskumu MVK želá spoločnú ligu. Na otázky "určite áno" a "skôr áno" odpovedalo kladne 53,1 %, záporne reagovalo iba 14,8 %. Dosť veľkému percentu opýtaných (23,6) je to jedno.
Z hľadiska hokejovej mapy je Slovensko v podstate jednotné. Tesne pod 50 % pre vznik boli iba v Trnavskom (43,3) a Žilinskom (rovnako 43,3) kraji. Najviac "je mi to jedno" odpovedali v Trnavskom (25,0) a Prešovskom (27,0) kraji.