Šampionát sa stal javiskom siedmich favoritov

Najstaršie majstrovstvá sveta v kolektívnom športe prešli od nudy k celosvetovej dramatickej zábave. Viedeň je výnimočná: štartovať môžu všetci

Hokejové majstrovstvá sveta sú zo známych kolektívnych hier síce najstaršie (v Rakúsku majú poradové číslo 69.), ale dlho patrili medzi najnudnejšie. Dnešná situácia so siedmimi vážnymi adeptami na hokejový trón je fenoménom posledného desaťročia. Hokej urobil zo všetkých kolektívnych športov najdynamickejší skok.

Pred dvadsiatimi rokmi by prieskum, ktorý teraz urobila pre redakciu SME agentúra MVK, ukázal nanajvýš na štyroch favoritov bez "čiernych vzadu". V súčasnosti je sedem vážnych kandidátov na titul a silná skupina tímov schopných prekvapiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kanadská éra

Do druhej svetovej vojny MS až na dve výnimky vyhrala Kanada. V roku 1933 ju v Prahe vo finále prekvapujúco zdolali USA, o tri roky neskôr na olympiáde v Garmisch-Partenkirchene senzačne Veľká Británia (turnaj OH platil aj ako MS). Športoví funkcionári Spojeného kráľovstva napochytro repatriovali zámorských hokejistov "druhej kategórie", ktorí zdolali svoju materskú krajinu. Teda anglická Kanada vyhrala nad tou skutočnou.

Európska scéna bola o čosi pestrejšia. MS boli vtedy súčasne i kontinentálnym šampionátom. O trón bojovali pravidelne Československo, Švédsko, Švajčiarsko, Rakúsko, Nemecko, istý čas spomínaní anglickí repatrianti. V úplnom "praveku" i Francúzi a Belgičania. Majstrovstvá Európy majú ešte o desať rokov dlhšiu históriu než MS (začali sa v roku 1910).

SkryťVypnúť reklamu

Prvé naše tituly a dominancia ZSSR

Hneď po vojne získalo doma titul Československo (1947), ale na šampionáte bez Kanady a USA. O dva roky ho v Štokholme historicky zopakovalo aj v konkurencii zámorských veľmocí. V päťdesiatom treťom patrilo Švédsku na turnaji bez Kanady, USA i Československa, ktoré odstúpilo pre štátny smútok (zomrel prezident Gottwald).

Oživenie na klziská priniesol "vpád" Sovietskeho zväzu. V Rusku prispôsobili svoj hokej s loptičkou kanadskému a v roku 1954 získali v Štokholme prvý titul. Oživenie prinieslo i zmrazenie. Do boja o svetový titul medzi ZSSR a Kanadu sporadicky zasahovalo Československo a Švédsko. Hokej sa úplne vytratil zo športovej schémy v západnej Európe (pomerne silné Švajčiarsko, Nemecko, Rakúsko úplne stratilo záujem). Do popredia sa pomaly, ale iste začalo predierať Fínsko, ale zásadne sa hovorilo iba o veľkej pätorke (Kanada, ZSSR, Československo, Švédsko a čiastočne USA).

SkryťVypnúť reklamu

Svetová hokejová federácia (IIHF) patrila k zástancom amatérskeho archaizmu, čo na istý čas MS dostalo na okraj záujmu. Kanada na sedem, USA na päť rokov svetové šampionáty ignorovali. Pravda, nás sa to netýkalo. Naopak - československo-sovietsky súboj o titul robil z dvoch častí nášho vtedajšieho spoločného štátu najvernejších bratov.

Klady a zápory jednoduchého riešenia

Po rozpade socialistického tábora chvíľu trvalo, kým celosvetová hokejová scéna dostala normálnu tvár. IIHF urobila v novej situácii nie najšťastnejšie riešenie. Nástupnícke práva po Československu a Sovietskom zväze prisúdila Česku a Rusku. V podstate logické, ale príliš jednoduché. Silný slovenský a veľmi dobrý hokej vo viacerých krajinách bývalého ZSSR poslala federácia na dno, do C-skupiny a rôznych kvalifikácií. Pointou bolo celkom iste bezbolestné účinkovanie Nemecka, Švajčiarska a ďalších ekonomicky silných krajín v "áčku", ale v konečnom dôsledku sa ukázala sila nástupníckych štátov.

SkryťVypnúť reklamu

Stratégia IIHF mala však predsa len klad. Hokej sa stal celoeurópsky. Nastupujú krajiny, s ktorými sa vôbec nerátalo. Vlani Dánsko, teraz Slovinsko. V minulosti bolo dobré Holandsko, Poľsko i Rumunsko. Do áčka sa o rok vráti Nórsko a Taliansko, do popredia sa derie napríklad i Maďarsko. Svetový šampionát B-kategórie má svoju váhu. Sila Kanady a USA je daná históriou, ale aj v európskom priestore sa vynorili nové mužstvá. Hokej sa svojou vyrovnanosťou pomaly, ale iste približuje futbalu.

Čo ukazujú štatistiky

Svetová federácia určuje rankingy podľa posledných piatich veľkých podujatí (v tomto prípade štyri MS a raz OH). Z tohto pohľadu je najzaujímavejší nástup Slovenska (titul a bronz) a skvelý návrat Kanady (dve zlaté). Oba tímy najviac favorizujú aj respondenti prieskumu MVK. Trojnásobný majster sveta z prelomu tisícročí Česko zaznamenal mierny ústup. Aj ono prekročilo desaťpercentnú čiaru najväčšieho favorita. Svoje silné body dostali aj nevyspytateľné severské tímy Švédsko a Fínsko. Pomerne málo ľudí už verí "spiacemi obrovi" z Ruska, ktorý mnohokrát zlyhal. USA striehne vzadu.

SkryťVypnúť reklamu

Dramatickosť šampionátu zvýrazňuje nie najšťastnejší systém. Úspech či neúspech padá na jedinom stretnutí - vyraďovacom vo štvrťfinále. Nikto nemôže vylúčiť možnosť, že sa medzi osem najlepších prebojuje trebárs Lotyšsko, ktorému sa podarí proti favoritovi dosiahnuť "obrannú" remízu a na trestné strieľania ho vyradiť. Tak napríklad na posledných ZOH poslali von Bielorusi Švédov, viackrát prekvapili Švajčiari a najmä Američania.

Čo predpovedá Mladá fronta Dnes

Skúsme s prieskumom MVK porovnať analýzu českého denníka MF Dnes. Tá favorizuje najviac Kanadu, samotné noviny Slovensko, náš legendárny hokejista Golonka Švédsko a Čech Reichel svojich. Iba kanadský brankár Brodeur vôbec neverí Slovákom, naopak jediný umiestňuje na medailovú priečku Rusov.

SkryťVypnúť reklamu

MF Dnes svoje tvrdenie oprela o dve prednosti Slovákov: skvelý útok a vlastenectvo. Skutočne, iba tréner Hossa má pri výluke v NHL k dispozícii všetko najlepšie, čo je zdravé. Slabinou môže byť brankársky post a defenzíva.

Aké prednosti majú podľa MF Dnes ostatné tímy?

Kanada - verí si a má skvelého brankára Brodeura.

Česko - Jágr má formu, ale chýbajú strelci Hejduk a Eliáš. V príprave zlyhali brankári.

Švédsko - Prepracovaná taktika, ospravedlnili sa hviezdy Forsberg, Sundin, Näslund, Lindström a Modin.

Rusko - výborní korčuliari a technici, ktorí však nikdy netvorili súdržný kolektív.

Fínsko - neúnavní bojovníci, skvelí korčuliari, ktorým bude chýbať brankár Kiprusoff, obranca Numminen a útočné esá Koivu a Selänne.

USA - nič neočakávajú, majú Modana, ale pri výluke v NHL mnohým chýba zápasová prax.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 309
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 338
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 910
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 864
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 392
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu