FOTO - ARCHÍV SME |
BRATISLAVA - Poľnohospodári boli skupinou, ktorá získala zo vstupu do únie najviac. Kým ešte v roku 2003 hospodárilo celé odvetvie so stratou 2,55 miliardy korún, vlani už bolo v zisku 151 miliónov korún. Zreteľný vplyv na to mala podpora z európskych fondov aj zo slovenského rozpočtu. Vlani získali 16 miliárd korún, v roku 2003 to bolo 10. Gejza Blass z Výskumného ústavu ekonomiky poľnohospodárstva však upozornil, že poľnohospodári pravdepodobne nevyčerpajú všetku pridelenú podporu.
"Po obrovských nárastoch dotácií do poľnohospodárstva, bohužiaľ, aj nad rámec toho, čo požadovala únia, sa podnikanie v poľnohospodárstve javí ako finančne veľmi zaujímavé, aj keď výrazne závislé od dotácií," povedal analytik ING Bank Ján Tóth. "Súčasné obrovské prebytky len dokumentujú, aká je nesprávna dotačná politika Európskej únie, ale aj slovenskej vlády v tejto oblasti."
Výšku dotácií ovplyvňuje aj štát. Slovensko, rovnako ako ostatní noví členovia, dostáva od únie len časť priamych platieb bývalej pätnástky. Tento rok majú poľnohospodári 30 percent úrovne starých členov a štát im mohol dorovnať platby do výšky 60 percent. Vláda sa rozhodla zvýšiť dotácie na 54 percent úrovne únie.
Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon považuje dotácie za nástroj, ktorým možno úroveň slovenského poľnohospodárstva približovať európskemu priemeru. Cieľom podľa Simona je, aby sa podiel poľnohospodárstva na ekonomike, ktorý vlani dosiahol päť percent, priblížil k 12 až 14 percentám.
Vyššie zisky a tok peňazí smerujúcich do poľnohospodárstva prilákal v uplynulom roku bankárov. "Záruka prostriedkov zvýšila záujem finančných inštitúcií o poľnohospodársky podnik ako veľmi dôveryhodného partnera," povedal námestník výskumného ústavu ekonomiky poľnohospodárstva Marián Božik. Kým v roku 2003 mohli získať poľnohospodári úver pri 10- až13-percentnom úroku, vlani ich banky úverovali podstatne výhodnejšie a rozšírili svoje služby o preklenovacie úvery na prefinancovanie určitého obdobia už pri sadzbe 3 - 4 percentá. "Poľnohospodári získali možnosť lepšieho financovania," hovorí Božik. (ip, jj, čtk)