Podnikateľov láka nielen Bratislava a jej okolie. Britské noviny píšu, že príťažlivé je nielen členstvo v únii ale aj daňový systém. FOTO - ARCHÍV SME |
Po rozšírení však nemecký podnikateľ kúpil pozemok a prevádzku v Bratislave a v auguste začala jeho firma vyrábať chladiče pre traktory a terénne autá. Členstvo Slovenska v únii označil za životne dôležité, pretože je tu teraz "menšie politické a ekonomické riziko, vyššia istota pri tvorbe plánov a bezproblémový prechod hraníc", cituje podnikateľa britský denník Financial Times.
Podobné príklady prinášali týždeň pred výročím rozšírenia únie viaceré západné médiá. Podľa Financial Times po nadnárodných gigantoch smerujú do regiónu postupne aj malé a stredné firmy z Nemecka, Talianska, Británie či Írska. Zahraničné investície do nových členských krajín únie minulý rok dosiahli okolo 11 miliárd eur.
Britský The Independent argumentuje, že na Slovensko prišiel zahraničný kapitál "ruka v ruke" so zavedením rovných daní. Pozitívny dosah daňovej politiky je však podľa denníka "takmer určite" preceňovaný. "Slovensko je magnetom pre automobilky ako VW a Peugeot kvôli lacnej a kvalifikovanej pracovnej sile a geografickej polohe skôr ako kvôli svojmu daňovému režimu," komentuje denník.
Viaceré európske médiá poukazujú na to, že rozšírenie únie dopadlo lepšie, ako sa predpokladalo. Podľa The Times sa obavy z nájazdu Východoeurópanov, bažiacich po sociálnych dávkach, nesplnili. Do Británie prišlo od mája minulého roku okolo 130 000 pracovníkov z nových členských krajín, teda 20-krát viac, ako predpokladala vláda, ale "takmer všetci prišli pracovať a ich prínos je všeobecne uznávaný", napísali The Times.
Najviac Východoeurópanov zostalo pracovať priamo v Londýne, a naplnili najmä voľné miesta v hoteloch, reštauráciách a na stavbách. Podľa agentúry Manpower, jednej z najväčších personálnych agentúr na svete, sú pritom so zamestnancami z nových krajín západné firmy spokojné a zostávajú u nich dlhodobo.
Autor: Lucia Kubošová