V susedných krajinách bolo pred vstupom do únie podstatne viac skeptikov ako u nás. Najmä Česi a Poliaci sa obávali zdražovania a masového vykupovania nehnuteľností či pôdy. Rok po sú obyvatelia u našich susedov s ročným členstvom spokojní. Najkritickejší poľskí roľníci zarobili.
Česi sú spokojní
Česká bilancia je uspokojivá: nenaplnila sa hrozba prudkého rastu cien potravín alebo nehnuteľností. Na lacnú konkurenciu z únie sa sťažuje iba časť poľnohospodárov, napríklad producenti ovocia a medu. Poľnohospodárstvo však v Čechách živí iba zlomok obyvateľstva. Najväčším problémom asi zostáva uzavretie veľkej časti trhu únie pre českých pracovníkov a poskytovateľov služieb.
Poľsko: roľníci zarobili
Poliaci sa rovnako ako Česi báli dramatického rastu cien, hromadného výkupu pôdy a väčšej konkurencie. Nič z toho sa nestalo. Naopak. Kedysi euroskeptickí poľskí roľníci zarobili na rozšírení únie ako prví. O lacné poľské potraviny je v Európe záujem a ich vývoz sa zvyšuje. Nálada sa v krajine dramaticky zmenila, podpora členstva rastie. Určite aj preto, že Poľsko zarobilo. Za každé euro, ktoré vlani zaplatilo do spoločnej bruselskej pokladnice, dostalo eurá dve.
Maďarsko: v únii sa spojíme
Maďarov prvý rok v únii upokojil. Nedošlo k výraznejším negatívnym zmenám či rastu cien. Napriek tomu zostáva únia jednou z hlavných tém vnútropolitických bojov. Opozícia tvrdí, že vláda krajinu na vstup dostatočne nepripravila a hlavne menší poľnohospodári sú v dôsledku nedostatočnej ochrany domáceho trhu a nefungujúceho mechanizmu vyplácania dotácií v kritickej situácii. Vláda naopak tvrdí, že za problémy môže dnešná opozícia, ktorá bola ešte dva roky pred vstupom pri moci.
Všetci sa naopak zhodujú, že únia prispeje k opätovnému spojeniu Maďarov. (pm, čtk)