FOTO - ARCHÍV |
V záhradke s množstvom druhov plodín je obrábanie pôdy zložité. Zabudnúť nemožno ani na ochranu pred vodnou eróziou. Často treba zmeniť tradičný spôsob ošetrovania a obmedziť počet kyprení. Ak je vinič v pravidelných radoch, výhodné je obrábať iba každé druhé medziradie a neobrábané medziradie zatrávniť. Umožňuje to prechod medzi krami pri hnojení a ošetrovaní viniča, ako aj pôdy počas vegetácie. V nepravidelnej výsadbe sa namáhavá ručná práca začína odkopávaním pôdy od kmienkov a jej ošetrovaním pod viničom. Pri odkrývaní je vhodné nechať okolo krov "lavór" vytvorený pôdou, ktorý slúži na zachytávanie dažďovej vody, na zavlažovanie a hnojenie viniča.
Ak bola pôda po zbere hrozna hlboko obrobená a prihnojená, na jar ju stačí plytko prekypriť. Hlboké jarné obrábanie pôdy je vždy spojené so stratou zimnej vlahy. Pri oneskorení priaznivého počasia sa do pôdy nestačia zapraviť priemyselné organické hnojivá a dusík, ani upraviť pôdny povrch. Ďalšie jarné práce sa potom odďaľujú. S obrábaním pôdy môžeme začať, len čo pôda trochu obschne. Na piesočnatých pôdach to býva skôr ako na ťažších druhoch.
Po ručnom okopávaní alebo odoraní pôdy od krov sa upravia čapíky na báze kmienkov a odstránia sa rosné korienky na mladých sadeniciach. Na ničenie buriny v záhradke sa používa "škrabačka". Herbicídy sa môžu použiť iba na ošetrenie manipulačných plôch.
Účelom jarného obrábania pôdy je zadržať čo najviac vlahy zo zimných zrážok, likvidovať včas jednoročné aj vytrvalé buriny, prerušiť pôdnu kapilaritu, a tak znížiť vyparovanie vlahy. Ak je záhradka na svahu, pôdu obrábame podľa možnosti po vrstevnici, nie po spádnici. Hlbšou kultiváciou takmer vždy zasiahneme aj časť koreňového systému. Čím častejšie a plytšie pôdu obrábame, tým viac koreňov sa prerezáva a na reznej ploche vzniká väčší počet koreňových vláskov významných pre príjem živín viničom a pre aktivitu mikrobiálnej činnosti. Nevýhodou je, že korienky v orničnej vrstve pri nízkych zimných teplotách skôr zamŕzajú a v letnom suchom období sa zhoršuje výživa viniča kvôli nedostatku vlahy.
Aspoň raz za vegetačný cyklus treba urobiť hlboké kyprenie, najlepšie po zbere úrody hrozna. Môže sa však uskutočniť aj pred fenologickou fázou pučania, najmä v stredne ťažkých pôdach. Ďalšiu kultiváciu pôdy nerobíme hlboko. Hnojivá sa aj tak dobre prevrstvia, úrodotvorný proces smeruje k tvorbe lepších fyzikálnych a chemických podmienok v pôde. Hlboké jarné kyprenie koncom jari už nie je potrebné. Na ničenie buriny stačí plečkovanie škrabačkou.
Prof. Ing. ALOJZ
VEREŠ, DrSc.