Kvet broskyne. FOTO - IT
Udržiavací rez
Každý rok začiatkom jari na polokostrových konároch vyrežeme na krúžok odrodené konáre a na vzdialenosť 0,15 až 0,2 metra ich nahradíme novými zmiešanými ročnými výhonmi. Vyrežeme aj mechanicky poškodené, choré, suché a zahusťujúce neperspektívne konáre. Skracovaním kostrových a polokostrových konárov rezom na prevod udržujeme vhodné rozmery koruny. Jej okraje nemajú prerastať do koruny susedných stromov, výška stromov nemá veľmi presahovať 2,5 metra. V malých sadoch a záhradkách sa osvedčuje začiatkom jari vykonať iba základný rez a detailný rez na úrodu urobiť až po termíne neskorých jarných mrazov. Koruny presvetľujeme aj letným rezom.
Krátky rez broskýň
Pracovne je náročnejší ako dlhý rez. Spočíva v tom, že pri jarnom výchovnom reze sa kostrové aj polokostrové konáre skracujú na bočný vonkajší výhon, čím sa duté koruny viacej "roztvárajú" a môžu mať až miskovitý tvar. Po nástupe rodivosti sa uplatňuje aj detailný rez - jeden zmiešaný výhon sa reže na dvojpúčikový čapík (rez na rezervu) a 1 až 2 výhony na 8 až 12 púčikov (rez na úrodu). Odrodené konáre sa každoročne odstraňujú. Potrebná je aj júnová prebierka letorastov a augustový rez. Z praktických dôvodov sa obvykle kombinuje dlhý rez s krátkym.
Zmladzovací rez
Zmladzovací rez si po určitom čase vyžadujú všetky tvary. Jeho potreba sa prejavuje vyhoľovaním spodných častí konárov, skracovaním ročných prírastkov dreva (majú mať aspoň 0,3 až 0,4 metra), násadou plodov len na obvode koruny a zhoršovaním kvality úrod. Zmladzujeme začiatkom jari, v rokoch keď úrodu zničili neskoré mrazy bezprostredne po ich prechode. Ak zimné mrazy veľmi poškodili aj staršie drevo, zmladzujeme koncom apríla až začiatkom mája, vtedy už vypučia nezmrznuté rastové púčiky. Režeme na prevod, pričom odstránime 4- až 6-ročné drevo. Na rozdiel od marhúľ totiž vitálne stromy broskýň dobre znášajú aj hlbšie zmladenie. Odrody dozrievajúce do začiatku augusta môžeme mierne zmladiť bezprostredne po zbere úrody.
Rezné rany po zahladení ostrým nožom hneď zatierame, najlepšie stromovým balzamom. Po jarnom zmladení s tvarovaním novej koruny začneme už koncom jari až začiatkom leta, čím dosiahneme skoršiu regeneráciu - rýchlejšiu obnovu korún a rodivosti.
Autor: Ing. ŠTEFAN NITRANSKÝ, CSc.