Premiér Dzurinda strávil prvé minúty nášho členstva v únii na stacionárnom bicykli v relácii Markízy Kuul Klub. FOTO - ARCHÍV TASR
BRATISLAVA - Slovensko sa v Európskej únii presadilo ako úspešný a rovnocenný hráč, hodnotí ročné pôsobenie krajiny v únii väčšina politikov.
Prezident Ivan Gašparovič povedal, že svet hodnotí Slovensko ako dynamickú krajinu. Občania podľa neho pristúpili k reformám vnímavo a prijali ich. Úspešné makroekonomické výsledky však musia nasledujúce vlády premeniť na úspešné sociálne postavenie občana, mieni.
Predseda parlamentu Pavol Hrušovský z KDH povedal, že Slovensko preukázalo v únii dostatočnú mieru sebavedomia pri obhajobe národných záujmov. Podľa neho občania stále vnímajú politiku únie ako vzdialenú a celkom si ešte neuvedomujú, aké pozitíva a negatíva im prinášajú bruselské rozhodnutia.
Hrušovskému sa zdá, akoby únia v oblasti zahraničnej politiky opúšťala priestor šírenia hodnôt slobody a demokracie vo svete. Slovensko by podľa neho malo byť aktívnejšie vo vývoze slobody. Angažovať by sa malo na Ukrajine, Kube, v Bielorusku či západnom Balkáne.
Minister zahraničia Eduard Kukan z SDKÚ povedal, že v únii "sme dnes naozaj rovný hráč s ostatnými členskými štátmi". Tiež sa podľa neho ukázalo, že v niektorých otázkach, ktoré sú pre našu zahraničnú politiku prioritou, "vieme byť pridanou hodnotou pre rozhodovací proces únie".
Vicepremiér Pál Csáky z SMK je presvedčený, že bez členstva v únii by neprišiel do krajiny zahraničný kapitál v takom rozsahu, ako sme svedkami. V najbližšom čase sa chce venovať propagácii európskej ústavy. Úrad vlády dá v dvojmiliónovom náklade vytlačiť leták Ústava pre európskych občanov. Dostanú ho do schránok všetky domácnosti.
ANO ministra hospodárstva Pavla Ruska zhodnotila obdobie od vstupu do únie ako rok naplnených očakávaní. Zvýšila sa dôveryhodnosť štátu, čo znamenalo prílev zahraničných investícii a utvorenie tisícok nových pracovných príležitostí.
HZDS vzdalo úctu občanom, ktorí hlasovaním v referende spečatili vstup do únie.
(sita, tasr, r)
Slováci v Európskej únii
Rok po slovenskom vstupe pracuje v Európskej komisii, ktorá je najväčším zamestnávateľom z inštitúcií únie, v stálom pracovnom pomere 102 Slovákov. Uspeli v konkurzoch a dostali tak v eurokomisii "definitívu". Okrem nich platí eurokomisia bližšie neurčený počet ľudí v dočasnom pracovnom pomere alebo detašovaných národných expertov.
Ján FIGEĽ
- eurokomisár pre školstvo, vzdelávanie, kultúru a multilingvistiku (od 22. novembra 2004, predtým bol od 1. mája 2004 komisárom bez rezortu, spolupracoval s komisárom pre priemysel a informačnú spoločnosť).
Miroslav ADAMIŠ
- šéf kabinetu slovenského komisára.
Peter JAVORČÍK
- zástupca šéfa kabinetu slovenského komisára.
Maroš ŠEFČOVIČ
- veľvyslanec Slovenska pri Európskej únii (od 1. októbra 2004).
Katarína MATHERONOVÁ
- riaditeľka na generálnom riaditeľstve Európskej komisie pre regionálnu politiku (šéfuje riaditeľstvu F, ktoré má na starosti programy a projekty v Belgicku, Česku, Estónsku, Fínsku, Írsku, Luxembursku a Španielsku); (od 1. marca 2005).
Ján KLUČKA
- sudca Európskeho súdneho dvora, v ktorom má každá členská krajina jedného zástupcu (od 11. mája 2004).
Daniel ŠVÁBY
- sudca Súdu prvej inštancie, v ktorom má každá členská krajina jedného zástupcu (od 12. mája 2004).
Poslanci Európskeho parlamentu (od 20. júla 2004, rozdelené podľa politických strán, mená radené abecedne):
HZDS
Peter BACO
Irena BELOHORSKÁ
KDH
Ján HUDACKÝ
Miroslav MIKOLÁŠIK
Anna ZÁBORSKÁ (predsedníčka výboru pre práva žien a rovnosť príležitostí)
SDKÚ
Milan GAĽA
Zita PLEŠTINSKÁ
Peter ŠŤASTNÝ (podpredseda výboru pre medzinárodný obchod)
Smer
Monika BEŇOVÁ (podpredsedníčka delegácie pre vzťahy s Izraelom)
Miloš KOTEREC
Vladimír MAŇKA
SMK
Edit BAUEROVÁ
Árpad DUKA-ZÓLYOMI (podpredseda delegácie pre parlamentné výbory spolupráce s Gruzínskom, Arménskom a Azerbajdžanskom). (čtk)
Európska únia - prieskum verejnej mienky pre SME
Prieskum pre denník SME urobila agentúra MVK v dňoch 17. až 23. marca 2005 na vzorke 1200 respondentov. Vzorka bola reprezentatívna pre dospelú populáciu Slovenska z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, regionálneho zastúpenia a veľkosti sídla.
Úplné výsledky celého prieskumu nájdete spolu s archívom starších prieskumov na stránke www.sme.sk/prieskumy