Po smrti manžela som si s jedinou dcérou rozdelila zdedenú nehnuteľnosť (dom, záhrada) tak, že každá z nás sa stala vlastníčkou polovice. Potom sme sa rozhodli nehnuteľnosť predať a kúpiť si menšiu. Ja som v tom čase bola devízový cudzozemec (nemala som slovenské štátne občianstvo), takže som to nemohla kúpiť a stať sa ideálnou spoluvlastníčkou. Riešili sme to zmluvou potvrdenou notárskym úradom tak, že požičiam dcére určitú finančnú sumu na nákup polovice nehnuteľnosti s určitým termínom splatnosti. Termín čoskoro vyprší. Slovenské občianstvo som už získala a chcem, aby sa táto zmluva neplnila, keďže je v nej písané, že len čo to predpisy dovolia, prevedie dcéra ideálnu polovicu nehnuteľnosti na mňa a pôžička zanikne. Dcéra súhlasí. Chcela by som vedieť: 1. Koľko sa platí za uvedený prevod? Platí sa aj za jednanie v kancelárii notára? 2. Koľko bude dcéra po mojej smrti platiť dedičskú daň z mojej polovice a koľko za prejednávanie dedičstva? Dagmar |
Vzhľadom na to, že účelom uzatvorenia zmluvy o pôžičke bolo len dočasné zabezpečenie vašich finančných prostriedkov, investovaných do kúpy nehnuteľnosti, existujú prinajmenšom dve možnosti, ako dosiahnuť želaný stav, t. j. zánik zmluvy o pôžičke a zároveň nadobudnutie vášho spoluvlastníckeho podielu k nehnuteľnosti vo výške 1/2 k celku. Vzhľadom na vznik členstva Slovenskej republiky v Európskej únii bol paragraf 19 devízového zákona zrušený dňom nadobudnutia platnosti zmluvy o pristúpení Slovenskej republiky k Európskemu spoločenstvu a Európskej únii. V súčasnosti platná legislatíva vám teda umožňuje nadobudnúť vlastnícke právo k nehnuteľnosti vo forme spoluvlastníckeho podielu.
ooo
Nevyhnutnou podmienkou nadobudnutia vlastníckeho práva k nehnuteľnosti je písomná zmluva uzatvorená medzi vami a dcérou. Jej predmetom bude prevod polovice nehnuteľnosti. Po typovej stránke môže ísť o kúpnu prípadne aj o darovaciu zmluvu, pričom voľba typu zmluvy nebude mať žiadny vplyv na s ním spojenú daňovú povinnosť, pretože daň z darovania a daň z prevodu a prechodu nehnuteľností už boli zrušené a v našej daňovej sústave nefigurujú. Na zmluve treba notársky overiť len podpis dcéry ako prevodcu, s overením ktorého je spojený notársky poplatok vo výške 60 korún bez DPH. Keďže sa však vlastnícke právo k nehnuteľnosti nadobúda až vkladom do príslušného katastra nehnuteľností, je k uzatvorenej zmluve nevyhnutný aj zápis vlastníckeho práva vkladom, a to na základe návrhu na vklad vlastníckeho práva. Podpisy zmluvných strán na návrhu na vklad nie je potrebné notársky overiť. Jednou z príloh k tomuto návrhu je však dostatočný počet rovnopisov zmluvy, a to v počte zmluvných strán plus dva rovnopisy, v predmetnom prípade teda štyri rovnopisy zmluvy s overeným podpisom prevodcu na každej z nich. S vkladom vlastníckeho práva je spojená poplatková povinnosť vo výške 2000 korún v kolkoch, prípadne 8000 korún v kolkoch za urýchlené konanie. V rámci neho vykoná príslušná správa katastra zápis vkladu vlastníckeho práva do 15 dní odo dňa doručenia návrhu. Iné poplatky nemusia byť s nadobudnutím vášho vlastníckeho práva nevyhnutne spojené. Z dôvodu právnej istoty a bezproblémového zápisu vkladu by som však odporučil využiť pri vypracúvaní alebo posudzovaní zmluvy a návrhu na vklad vlastníckeho práva služby advokáta, prípadne notára.
ooo
Pokiaľ ide o zánik zmluvy o pôžičke, zmluva zanikne vydaním potvrdenia o splnení záväzku, ktorý vydáte dcére, čím zanikne pôžička jej splatením. Druhou možnosťou je priamo v kúpnej zmluve, ktorou nadobudnete polovicu nehnuteľnosti, uviesť (v ustanoveniach o spôsobe zaplatenia kúpnej ceny), že ju nadobúdate za sumu rovnajúcu sa poskytnutej pôžičke. Do zmluvy je vhodné doplniť, že v minulosti bola uzatvorená zmluva o pôžičke na príslušnú sumu, špecifikovať dátum uzatvorenia tejto zmluvy o pôžičke a uviesť, že podpisom kúpnej zmluvy a prevodom polovice nehnuteľnosti z dcéry na vás sa bude pôžička považovať za splatenú, pričom za túto sumu nadobúdate vlastnícke právo k nehnuteľnosti v podobe spoluvlastníckeho podielu.
ooo
Za prejednanie dedičstva v budúcnosti, ktoré bude tvoriť predmetná nehnuteľnosť, zaplatí dedič poplatok vypočítaný z hodnoty dedičskej pozostalosti. Výška tohto poplatku je určená percentuálnou sadzbou z hodnoty dedičskej pozostalosti.