FOTO - ČTK/AP |
alebo na artistickom kruhu, ktorý jeho tréner divoko roztáča nad hlavami divákov.
Moskovské Divadlo mačiek je svetovou raritou. Jeho umelecký šéf Jurij Kuklačov je bývalý cirkusový klaun, ktorý sa pred 35 rokmi stal mačacím cvičiteľom. Hovorí, že na mačky nemožno používať drezúru, ani ich trénovať. "Na to sú veľmi nezávislé a slobodné. Našiel som iný spôsob. Nedrezúrujem, ale pozorujem. Sledujem ich zvyky a potom rozvíjam to dobré z nich," hovorí. Tento spôsob učenia vyskúšal najprv na vlastných deťoch.
"Ukázalo sa, že to, čo platí na človeka, platí aj na mačky. Pozoroval som malé deti, ich schopnosti a povahu. Každý človiečik príde na svet s vlastnou osobnosťou. Našou prácou je potom vypozorovať a podporovať to najlepšie z neho," povedal klaun, ktorý svoje výchovné skúsenosti zúročil aj v knihách. Na rozprávkových príbehoch o mačkách učí deti "byť dobrými". Organizuje tiež kurzy pre učiteľov. "Učím ich, ako pozorovať deti. Je to rovnaké ako u mačiek - chce to výdrž, trpezlivosť."
Originálne divadlo oslavuje tento rok 15. narodeniny a v súčasnosti hostí 120 mačacích umelcov. "Práca s nimi je rôznorodá, nikdy sa neopakuje - stodvadsať mačiek, to je stodvadsať pováh," vysvetlil muž, ktorý pracoval dosiaľ s 340 kocúrmi a mačkami.
Najstaršia umelkyňa sa dožila 25 rokov, teraz je najmladšou členkou súboru trojmesačná Knopka. Tá však zatiaľ nevystupuje, len sa pozerá.
Okrem Borisa je veľkou hviezdou divadla sedemročná Maňuňa - mačacia šampiónka v gymnastike. Niekoľkokrát po sebe predvedie bez problémov stojku na predných labkách. Úspech u divákov má aj šesťročná Buzina, ktorá vystupuje na hojdacom koni, či Kartoška skáčuca cez prekážky.
Výsledky Kuklačovovej práce sú zviditeľnené vo vitrínach divadla - na zlatých pohároch z Anglicka, Nemecka, Japonska či Holandska je vždy vyryté jeho meno. Kuklačov cestuje po svete ako posol mieru a dobrej vôle OSN. "Teraz nás pozývajú na päťročné turné do Japonska a Fínska. Aj Číňania chcú, aby sme prišli. Tam je to však nebezpečné, pretože oni psy a mačky jedia," hovorí. Zato v Amerike má so svojimi zverencami veľké plány.
"Na Manhattane chceme otvoriť pobočku nášho divadla. Časť roka budeme tam, časť v Rusku. Môj syn Dima mi pomôže," prezradil 56-ročný artista. Syn Dmitrij sa vydal v otcových stopách a v divadle vedie vlastné predstavenie. Okrem toho sa stará o reklamu a zháňa pre divadlo peniaze.
"Zo vstupného nič nezaplatíte. Všetky naše mačky musia preto účinkovať v reklame. Prichádzajú k nám Francúzi a Taliani, nakrúcajú si ich do televízie a fotografujú na obaly mačacích granúl," hovorí Kuklačov.
Divadlo, ktoré bolo štrnásť rokov súkromné, sa tento rok kvôli možnosti získať peniaze zo štátneho rozpočtu, stalo štátnou inštitúciou.