New York 8. januára (TASR) - V USA v minulom roku stratilo prácu 1,1 milióna Američanov a od prepuknutia hospodárskej krízy vlani v marci prišlo o zamestnanie 1,4 milióna osôb. Miera nezamestnanosti sa v krajine zvýšila z 3,8 % v októbra 2000 na 5,8 % v decembri 2001. V tomto poslednom mesiaci prišlo o prácu 124 000 Američanov. Veľká vlna prepúšťania sa v USA prevalila po teroristických útokoch 11. septembra, keď v nasledujúcich dvoch mesiacov stratilo prácu vyše 400 000 osôb.
Ako uviedol rakúsky denník Die Presse, nezamestnanosť v USA bude rásť aj v tomto roku. Podľa pesimistických prognóz by mohla dosiahnuť 6,5-% mieru a to aj v prípade, ak by sa recesia skončila už v najbližších mesiacoch.
Experti z decembrového vývoja v americkom spracovateľskom odvetví však vyvodzujú záver, že záujem o tovary začína rásť. Ukazovateľ potvrdzuje, že vo výrobe je menej pracovníkov, než sa potrebuje na štandardné zvládnutie objednávok. Pre zamestnávateľov však ešte nie je výhodné prijímať nových pracovníkov, výrobu zatiaľ zabezpečujú nadčasmi súčasného stavu svojho osadenstva.
V USA je teraz 2,46 milióna osôb dlhodobo nezamestnaných a 1,18 milióna Američanov stratilo miesto len na prechodný čas. Očakávajú, že po zlepšení konjunktúry sa znovu zamestnajú.
Republikánski a demokratickí kongresmani sa zatiaľ nedohodli na obsahu Bushovho stimulačného ekonomického balíka, ktorý by mal dosiahnuť sumu 100 miliárd USD. Kým prezident a jeho stranícki druhovia navrhujú veľké daňové úľavy pre podnikateľov, dodatočné príplatky pre nezamestnaných a urýchlené zníženie z príjmov, predstaviteľ demokratov v Senáte Tom Daschle žiada od vlády len obmedzenú daňovú a investičnú pomoc podnikateľom na oživenie ekonomiky. Za príčinu zhoršenia stavu americkej ekonomiky označil celkovú Bushovu daňovú a hospodársku politiku.
(1 USD = 47,868 SKK)
* jns zll