Maroš Hečko ako člen Home Made Mutant. FOTO - BIZARREPUBLIC.SK |
Bratislavčan Maroš Hečko sa v prvej polovici 90. rokoch predstavil ako člen alternatívneho združenia Bezmocná hŕstka, neskôr ako frontman superskupiny Free Faces, s ktorou dokázal vypredať aj bratislavské PKO. Neskôr dal dohromady hudobníkov, ktorí pod hlavičkou skupiny Wedding Band nahrali dva albumy zaujímavých coververzií pesničiek z čias socialistickej éry.
Jeho posledným projektom je skupina Home Made Mutant. Spolu s Martinom Gašparom a Marcelom Buntajom pred dvomi rokmi nahral album High Voltage Resistance, ktorým odštartoval prvú časť trilógie albumov "o láske a spolunažívaní." Jej druhý diel Pitbull Report vychádza v týchto dňoch na novej značke Azyl.
"Album sa mal pôvodne volať Tajomný tromf mladosti a mali tam byť úplne iné piesne. Odložil som ich do šuplíka, lebo sa odohrali neplánované veci. Moja priateľka ťažko ochorela a ja som dva mesiace strávil sám doma. Musel som sa vyrovnať s tým, že život nefunguje tak, ako si ho naplánujete, ale môže dôjsť k chvíľam, ktoré ho zmenia. Aj ja som urobil zmenu vo svojej trilógii," vysvetľuje hudobník.
Pitbull Report začal vznikať počas prác na druhom albume Wedding Bandu v roku 2003. "Celý môj život sa vlastne zúžil na nemocnicu a štúdio. Každý deň som chodil navštevovať priateľku a hneď odtiaľ som išiel do štúdia nahrávať veselé pesničky. Pohyboval som sa v emotívnom svete a prešiel som stavmi od srdcervúceho plaču až po absolútny pokoj. Tak vznikali pesničky - je tam všetko, čím som v posledných dvoch rokoch prešiel."
Album sa rodil v nahrávacom štúdiu na Kolibe v lete 2004, kde nahrával napríklad aj Dežo Ursiny. Na kolekcii trinástich skladieb sa podieľali opäť Buntaj a Gašpar, na gitary vypomáhal Maťko Zajko. V dvoch piesňach znie aj klavír Mariána Čekovského.
Na debute Home Made Mutant boli prevažne anglické texty. Novinka je s výnimkou dvoch českých básní naspievaná v slovenčine. V niekoľkých skladbách Hečko láme slová ako Ursiny, v iných zase folklórna melodika odkazuje na ďalšiu legendu slovenskej hudby Mariána Vargu. "Nie je to priamy vplyv, pretože ich hudbu som v mladosti veľmi nepočúval. Myslím si však, že oni predstavujú jedinú tradíciu, na ktorú sa dá v slovenskej hudbe nadviazať," dodáva Hečko.
Pitbull Report rozšíril pôvodný koncept o láske a spolunažívaní o spoločenský rozmer. Album obsahuje zvukovú koláž s názvom Fenomén biologických hodín so samplom z výroku Richarda Müllera, ako aj polohovorenú pieseň Menšie zlo, spevákov odmietavý postoj k "voľbe menšieho zla".
"Nechcel som sa zaoberať len intímnymi vecami, ale aj realitou, s ktorou sa každodenne stretávam. Ak sa človek snaží o nejakú autorskú výpoveď, musí byť aj angažovaný. To znamená vyjadrovať sa k veciam, ktoré ho obklopujú."
Hudobník má už pripravený posledný diel trilógie. Bude sa volať Euforion a o výpravnú vizuálnu podobu sa opäť postará mladá dizajnérka Broňa Brtáňová.