Letanovský mlyn sťahujú do novej osady

LETANOVCE - Obec Letanovce v okrese Spišská Nová Ves začala s výstavbou novej osady v lokalite Strelník, kam by mali presťahovať celú osadu Letanovský mlyn. Do nových bytov plánujú presťahovať približne 650 ľudí s trvalým pobytom v Letanovciach. Približn

Pôvodná osada Letanovský mlyn. FOTO - ARCHÍV SME


e sto ľudí bez trvalého pobytu, však podľa starostu Letanoviec Petra Kacvinského nový byt nedostane.

Osada vyrastá pri ceste spájajúcej Spišský Štvrtok s Hrabušicami. Od Letanoviec bude vzdialená tri kilometre, ale len pol kilometra od obce Spišský Štvrtok. S tým nie sú spokojní obyvatelia okolitých obcí Hrabušice, Spišský Štvrtok či Jánovce. Podľa starostu Hrabušíc Štefana Labudu Letanovce presúvajú obyvateľov osady mimo svojho intravilánu, na ďalšie vzdialené miesto, bez prístupovej komunikácie do materskej obce. Negatívom je podľa Labudu aj to, že nová osada vyrastá vedľa hlavnej cesty vedúcej do Slovenského raja.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Obec Letanovce musela vykúpiť pozemky pod novú osadu od súkromných vlastníkov. "Vlastníci pozemkov z Letanoviec neboli ochotní predať pozemky bližšie k obci," zdôvodnil Kacvinský.

"Keď zlikvidujeme pôvodnú osadu, plánujeme v lokalite Letanovský mlyn vybudovať rekreačné zariadenia a parkoviská," doplnil starosta, podľa ktorého turisti obchádzajú vstup do Slovenského raja od Letanovského mlyna práve pre rómsku osadu. Jej odsťahovaním by sa mal vyriešiť aj dlhoročný problém s nelegálnymi výrubmi stromov v oblasti Letanovský mlyn v Národnom parku Slovenský raj.

V týchto dňoch začala obec s výstavbou technickej infraštruktúry. Náklady na jej výstavbu predstavujú približne 30 miliónov korún. Obec má zatiaľ k dispozícii 12 miliónov z fondu Phare. Zvyšné peniaze má obci prideliť ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja. S výstavbou bytov sa začne najneskôr do dvoch mesiacov, po pridelení peňazí z ministerstva výstavby.

SkryťVypnúť reklamu

Na výstavbu 96 dvojizbových nájomných obecných bytov nižšieho štandardu je naplánovaných 61 miliónov korún. Budúci nájomníci budú musieť odpracovať 20 percent z celkových nákladov. Pôvodne mala byť výstavba novej osady ukončená do konca roku 2006. "Ministerstvo výstavby nemá toľko prostriedkov v jednom balíku," povedal starosta. Ukončenie výstavby sa preto posunie o rok až rok a pol. (sita)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 498
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 177
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 700
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 795
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 994
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 559
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 777
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 503
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu