Tradiční európski textilní producenti - ako Francúzsko, Taliansko či Španielsko - zatiaľ bijú na poplach a tvrdia, že postup komisie je neúčinný a pomalý. "Chceme, aby únia podnikla potrebné kroky v priebehu pätnástich, nie stopäťdesiatich dní," hovorí Francois Grau, šéf medzinárodného oddelenia UFIH, francúzskej federácie výrobcov textilného priemyslu.
Paríž už oficiálne požiadal o mimoriadnu procedúru, ktorá by urýchlila zavedenie európskych sankcií voči čínskemu dovozu. Komisia však upozornila, že podľa platných pravidiel na spustenie takejto procedúry potrebuje ďalšie štatistiky, ktoré dokážu jej opodstatnenosť.
Francois Grau tvrdí, že čísla o zvýšení dovozu a znížení cien textilu hovoria za všetko. "Dovoz čínskych tričiek stúpol o 164 percent, zatiaľ čo ich ceny klesli o 26 percent. Pri mužských nohaviciach je to 430-percentný nárast dovozu a 16-percentný pokles cien. A podobné štatistiky sú k dispozícii v ďalších typoch oblečenia."
Nie všetky krajiny pritom proti takémuto trendu namietajú. Na neformálnom stretnutí ministrov hospodárstva a obchodu začiatkom týždňa takmer polovica členských štátov nesúhlasila s protekcionistickými ťahmi zo strany Bruselu. Existujú totiž obavy, že by takéto kroky mohli ohroziť aj európskych investorov, čo majú podiel v čínskych odevných fabrikách.
Paríž však vyvíja silný politický tlak, predovšetkým vzhľadom na blížiace sa referendum o európskej ústave, ktorého negatívne výhľady vzbudzujú v Bruseli mimoriadne obavy a ovplyvňujú rokovanie v celej sérii oblastí od nedávneho návrhu o zavedení jednotnej dane na víno až po pravidlá o dĺžke pracovného týždňa.
"Presné čísla o vplyve nárastu čínskeho dovozu na francúzsky odevný priemysel budeme mať až koncom roka. Hrozí však, že by sme mohli prísť asi o 20-tisíc pracovných miest," vysvetľuje Francois Grau. "Mnohé podniky pravdepodobne pre čínsku konkurenciu celkom zaniknú. Vo Francúzsku je totiž veľmi drahé prepustiť zamestnancov." Na celoeurópskej úrovni je v hre dva a pol milióna pracovných miest a170-tisíc firiem.
K nárastu dovozu čínskeho textilu v Európskej únii došlo po tom, ako naň v januári prestali platiť kvóty.
Autor: Lucia Kubošová