BRATISLAVA - Vysielanie Slovenského rozhlasu v dnešnom rozsahu je podľa audítora ohrozené, pretože štát mu tento rok nenaplánoval dotáciu. Vyjadrenie audítora pridalo vedenie rozhlasu k výročnej správe za rok 2004, ktorú včera Rozhlasová rada vzala s výhradami na vedomie. Vedenie rozhlasu hovorí, že jeho majetok je veľmi opotrebovaný, lebo kapitálové výdavky sú dlhodobo utlmované.
Vďaka mimoriadnej 183-miliónovej dotácii od štátu skončil SRo minulý rok so "ziskom" 39 miliónov, reálna strata však bola o takmer 24 miliónov vyššia ako plánovaných 120 miliónov.
Členovia rady, ale aj Dozornej komisie protestovali najmä proti tomu, že ich rozhlas neinformoval, že na reklame zarobil o 26 miliónov korún menej, ako plánoval. Nesúhlasia ani s tým, že dosiahnuté výsledky v správe porovnával s upraveným rozpočtom, ktorý mu rada neschválila.
Rada už dávnejšie žiadala správu o reklamnej činnosti rozhlasu, vedenie ju však o zlom vývoji neinformovalo ani v novembri, keď rokovala o výhľade hospodárenia. Pritom už na jeseň vedenie podpísalo doplnok zmluvy s reklamnou agentúrou PSMA, podľa ktorého sa plánovaný objem predanej reklamy znížil zhruba o 25 percent. Nakoniec rozhlas získal z reklamy necelých 70 miliónov, teda len 70 percent plánu. Pred rokom získal z reklamy 95, v roku 2001 dokonca 110 miliónov.
Rada sa len včera dozvedela, že zmluvu s PSMA rozhlas v marci vypovedal a skončí do konca septembra. Agentúra zastupovala rozhlas od roku 1995, podľa riaditeľa Jaroslava Rezníka bol s jej službami spokojný, kým nenastal spor o 18-miliónovú pohľadávku z decembra 2003. Agentúra v poslednom čase rozhlasu neplatí načas, po lehote splatnosti sú vraj pohľadávky až za 37 miliónov korún. Vedenie zmluvu zrušilo, lebo nechcelo "predlžovať agóniu".
Na vlastnú reklamu minul rozhlas takmer 30 miliónov, čo je len o milión menej, ako minula Slovenská televízia. Dozorná komisia niektoré reklamné výdavky preverovala.
V rozhlase podnikal iba Odbor mediálneho výskumu, ktorý vykázal zisk 667-tisíc korún. Vydavateľstvo rozhlasu vydalo 6 nových titulov, v reedícii ďalších 9.
Rada si myslí, že pri výnimočných udalostiach, ako boli bratislavský summit Bush-Putin či úmrtie pápeža, splnil Slovenský rozhlas svoju úlohu vysoko profesionálne. Členovia sa dohodli aj na pravidelnejšom hodnotení programu, hoci za oveľa väčší problém ako vysielanie považujú hospodárenie rozhlasu. (zu)