Nicola Calipari Foto Reuters
Americkí vojaci, ktorí v Iraku zabili agenta talianskej tajnej služby, sa ničím neprevinili, uvádza o streľbe na kontrolnom stanovišti neďaleko bagdadského letiska predbežná správa amerického vyšetrovateľa. Taliansko sa s takouto verziou smrti Nicolu Calipariho nestotožnilo.
Správa ešte nie je oficiálne uzavretá a Američania veria, že napokon pôjde o spoločnú verziu spojencov vo vojne v Iraku. Zverejniť by ju mali v týchto dňoch.
Okolnosti, za akých 4. marca spustila hliadka na dočasnom stanovisku streľbu na vozidlo, v ktorom sedel Calipari s práve oslobodenou talianskou novinárkou Giulianou Sgrenovou, vidia Američania a Taliani rozdielne. Americký pohľad sa sústreďuje na zásady a nariadenia, podľa ktorých majú vojaci na kontrolných bodoch konať, ak sú v ohrození.
Pre Talianov je vyšetrovanie citlivou otázkou: Calipari sa stal po smrti národným hrdinom. Novinárke, ktorej prepustenie v Iraku po mesiaci v zajatí vtedy sprostredkoval, zachránil život tak, že ju prikryl vlastným telom. Zabila ho americká guľka.
Správa amerických vyšetrovateľov tvrdí: keď hliadka spustila streľbu na auto, ktoré nereagovalo na výzvy na zastavenie, nepochybila. Konala podľa nariadení, ktoré odporúčajú strieľať, keď sa rýchlo približuje neznáme auto.
Taliansko sa však s touto verziou nestotožňuje - podľa ich názoru auto pred "check pointom" nezrýchľovalo a Američania o eskorte novinárky na letisko vedeli.
"Spojené štáty sú pripravené zverejniť závery vyšetrovania, ale Taliansko má ešte nejaké otázky," uviedol pod podmienkou anonymity americký vojenský činiteľ.
Teraz sa obe strany snažia nájsť kompromisné riešenie. Dohodnúť sa nevedia na kľúčovej otázke, či auto zrýchlilo, alebo nie.
Ak sa Rím k správe nepripojí, pre Talianov bude úplne nedôveryhodná. V Iraku slúži tritisíc talianskych vojakov, a preto je to aj citlivá politická otázka. Berlusconi vystupoval ako presvedčený americký spojenec, v posledných mesiacoch však už na verejnosti nepopulárny postoj upravoval a ohlásil aj stiahnutie vojakov z Iraku. Po smrti Calipariho povedal, že bude trvať na potrestaní vinníkov a americký prezident mu sľúbil dôkladné prešetrenie prípadu.
Taliani majú ešte v živej pamäti škandál z roku 1998, keď americký pilot spôsobil pád lanovky v alpskom stredisku Cavalese. Zo zábavy podlietaval káblové vedenie, strhol ho a v jednej kabíne zahynulo 20 ľudí. Pilot vyviazol len s veľmi nízkym trestom, čo Talianov pobúrilo.
Americká verzia
Auto pred kontrolným stanovišťom zrýchľovalo. Americkí vojaci sa snažili vodiča zastaviť mávaním ruky, svetelnými signálmi a varovnou streľbou. Až potom hliadka vystrelila na auto.
Talianska verzia
Taliansko vopred kontaktovalo americkú stranu, aby auto s novinárkou bezpečne prešlo. Vodič zastavil 10 metrov pred stanovišťom, keď zaregistroval svetelné signály. V tom čase Američania už strieľali, trvalo to 10 až 15 sekúnd.
Smrť Nicolu Calipariho (na archívnej snímke hore), ktorý zomrel na kontrolnom stanovišti americkej armády v Iraku, označili za hroznú udalosť rovnako Taliani aj Američania. FOTO - REUTERS