Podľa štatistík komory zdravotných sestier vlani odišlo za prácou do zahraničia vyše 800 zdravotných sestier. Najviac ich odchádzalo z nemocníc v zriaďovateľskej pôsobnosti vyšších územných celkov a obcí. FOTO SME - ARCHÍV |
ZEMPLÍN - Riaditelia nemocníc v Zemplíne ani Slovenská komora zdravotných sestier a pôrodných asistentiek neočakávajú, že transformácia nemocníc na akciové spoločnosti zastaví odlev sestier za prácou do krajín EÚ.
Z nemocníc v Humennom, Trebišove a v Michalovciach odídu ročne desiatky sestier za lepšími platovými podmienkami do Veľkej Británie, Rakúska a Čiech. Nahradiť kvalifikované sestry trvá niekedy aj niekoľko mesiacov. Zostávajúci personál pláta situáciu nadčasmi a zmenami navyše.
Podľa štatistík komory vlani odišlo za prácou do zahraničia vyše 800 zdravotných sestier. Najviac ich odchádzalo z nemocníc v zriaďovateľskej pôsobnosti vyšších územných celkov a obcí. "V štátnych sa ešte do poslednej chvíle garantovali tabuľkové platy a odborné kategórie sestier. Od januára však štát prestal na ne prihliadať. To spôsobí v krátkom čase odchod sestier aj zo štátnych nemocníc," myslí si prezidentka komory Magdaléna Hadáčová. Je presvedčená, že ani avizovaná transformácia nemocníc na akciové spoločnosti tak skoro zlepšenie neprinesie.
Podobný názor má aj riaditeľ trebišovskej nemocnice Vladimír Vojtuš. "Potrvá najmenej päť a viac rokov, kým sa vyrovnáme štandardom v nemocniciach EÚ. Potom sa možno vytvoria adekvátne platové podmienky aj pre zdravotnícky personál a už nebude musieť odchádzať za prácou do zahraničia," povedal.
Takmer z každej nemocnice v Zemplíne odíde ročne približne do desať sestier. "Nejde o hromadné odchody, ako je to v nemocniciach v blízkosti Rakúska, kde prácu sprostredkujú agentúry. U nás si najprv berú mesiac neplateného voľna, na ktorý majú podľa zákona nárok. Zvyčajne si v tom čase skúsia prácu za hranicami a neskôr dajú výpoveď," dodal Vojtuš.
Aj keď nejde na prvý pohľad o závratné číslo, na niektorých pracoviskách ich odchod spôsobuje nemalé problémy.
"Ide napríklad o oddelenie anestézie intenzívnej medicíny, kde potrebujeme vysokokvalifikované sestry. Preto sa snažíme premiestniť sestry z iných oddelení. Ich preškolenie však trvá tri až štyri mesiace," hovorí Vojtuš.
Odchod za lepšou prácou spôsobuje problémy aj sestrám a lekárom, ktorí zostali na pôvodných pracoviskách. "Na našom oddelení, kde je trojzmenná prevádzka, po ich odchode ťahajú dievčatá, ktoré tu zostali, viac nočných služieb," povedal primár II. interného oddelenia michalovskej nemocnice Ľubomír Rohoň.
Terajšie absolventky zdravotnej školy už nie sú vlastne zdravotné sestry, ale len asistentky, ktoré nemajú potrebnú kvalifikáciu. Takže nezapĺňajú miesto na trhu po odchode skúsených sestier so 7 až 10-ročnou praxou.
(mpo)