Zákon o starobnom dôchodkovom sporení sporiteľom zaručuje, že "Sociálna poisťovňa ručí v plnom rozsahu, najviac do výšky 50 percent zostatku rezervného fondu solidarity". Hovorca ministerstva práce Martin Danko ubezpečuje, že ak by aj výška rezervných zdrojov na vyplácanie náhrad nestačila, peniaze podľa zákona o Sociálnej poisťovni musí do nesolventného fondu doplniť štát zo štátneho rozpočtu.
"Prakticky je teda časť vety, kde sa spomína 50 percent zostatku rezervného fondu solidarity, zbytočná," priznáva Danko. Štát musí totiž doplniť fondy Sociálnej poisťovne v prípade ich nesolventnosti za každých okolností. Ministerstvo pripúšťa, že v budúcnosti asi túto časť vety v zákone novelizáciou vyškrtne. Dostala sa tam pri schvaľovaní zákona v parlamente pozmeňovacím návrhom poslankyne Edit Bauer (SMK).
Zmienka o ručení najviac do výšky 50 percent zostatku rezervného fondu solidarity dala v uplynulých týždňoch priestor opozícii, ktorá ju vysvetľovala tak, že štát neručí za úspory spravované dôchodkovými správcovskými spoločnosťami v plnej miere. Najväčším kritikom bol predseda strany Smer Robert Fico.
Štátna záruka sa na úspory bude vzťahovať len v prípade, že správca dôchodkových úspor s nimi nebude nakladať v zmysle zákona o starobnom dôchodkovom sporení, napríklad vtedy, ako ich manažment firmy spreneverí. Na nakladania s úsporami však dáva priebežne pozor Úrad pre finančný trh aj banka, ktorú si dôchodková firma zvolila za depozitára. Úspory sú po zapísaní na osobný dôchodkový účet majetkom sporiteľov, nedotkne sa ich teda ani nútená správa či krach správcovskej firmy.
Na Slovensku podniká osem dôchodkových správcovských spoločností. Každá z nich spravuje po tri penzijné fondy tvorené dôchodkovými úsporami klientov. K piatku všetky dôchodkové firmy spravovali takmer 200 miliónov korún, Sociálna poisťovňa im z odvodov sporiteľov posiela ďalšie peniaze priebežne.
(tv)