Píše sa rok 1204. V hradnom opevnení Prešporku panuje strach pred lúpežníkmi a prepadmi. Ľudia sa chcú brániť, ale kostol by mal ostať aj naďalej otvorený pre všetkých veriacich. Preto sa obracajú na pápeža s prosbou, aby umiestnil Kostol sv. Spasiteľa a prepoštstvo mimo Hradu.
Konečne. Po sedemnástich rokoch a troch pápežoch prišla odpoveď: Áno! Prepošt a kostol sa môžu presťahovať. Novopostavený svätostánok slúži obci zhruba sto rokov. Čoskoro však už bude primalý, ovečiek pribúda. Treba väčší stánok Boží. Ale ako to urobiť počas fungovania kostola? "Jednoduchým, ale geniálnym nápadom bolo toto riešenie: postavili kostol okolo kostola," referuje historička dejín umenia Elena Sabadošová. Tak vzniká nová budova a predbežne obkolesí starú. Neskôr starú strhnú. Keď už je aj nový stánok Boží malý, vyrastá postupne od roku 1401 dnešný kostol. Stavba oltárneho priestoru trvala až do roku 1476. Po stáročných prestavbách, renováciách a náročných architektonických majstrovských výkonoch stojí dóm krátko pred dokončením. Ale stane sa čosi nečakané: Úder blesku v roku 1833 zničí strechu 85 metrov vysokej veže - reštaurácia je nevyhnutná. Po ukončení stavebných prác sa na slnku blyští špička novej veže, 300 kilogramov vážiaca pozlátená imitácia maďarskej koruny.
No koniec zmien sa ešte ani zďaleka neblíži. V druhej polovici 19. storočia nahradili pôvodné vnútorné zariadenie z 15. až 18. storočia novogotickým. Viceprimátor Bratislavy, Dr. Štefan Holčík, poukazuje na zmenu slohov, ktorú môže zainteresovaný návštevník dómu ešte aj dnes postrehnúť. Jednotlivé časti konkatedrály sa renovujú a opravujú aj v 21. storočí. Je nutné zabudovať vykurovanie, robiť vykopávky. Ale čo to? Archeológovia objavujú kostry a náhrobné kamene a dochádzajú k záveru, že kostol iste bol obklopený cintorínom. Odkryli dokonca celú miestnosť plnú kostí, ako aj staré kostolné múry. Z prvého kostola sa nenašli žiadne pozostatky, ale podarilo sa objaviť časti južnej fasády neskoršieho kostola, zrejme zo 14. storočia. "Archeologické zabezpečenie a modernizácia musia dôjsť ku kompromisom," zdôrazňuje Dr. Holčík. Najväčšiu časť podložia kostola teda zapečatili betónovými doskami a voľné ostali len jednotlivé body. Tie budú návštevníci neskôr môcť sledovať, možno cez sklenú platňu. Koniec stavebných prác je v nedohľadne. Dóm sv. Martina v Bratislave bude mať v rukáve stále nové prekvapenia.
Jule Kriegel,
Helen Schwarze, Ingrid Krajčiová, Jana Koštialová, Denisa Pritzová