Ešte pred dvoma rokmi to pre Kráľovský golfový klub v Británii bola nemysliteľná predstava. "Medzi mužmi a ženami je diametrálny výkonnostný rozdiel a je dobré, že každý má svoj vlastný turnaj. Nebolo by vhodné miešať obe pohlavia dokopy," rezolútne tvrdil ešte pred dvoma rokmi sekretár Kráľovského golfového klubu Peter Dawson.
Ten istý muž teraz pripustil, že ak sa 15-ročný golfový zázrak z Honolulu (Wieová mala len desať, keď sa klasifikovala na amatérsky US Open) dokáže predrať cez kvalifikačný turnaj v Illinois, bude mať cestu na júlový British Open otvorený. Napriek tomu, že v propozíciách turnaja je stále veta, ktorá umožňuje štart len mužom. "Od budúceho roka spojenie len pre mužov z propozícií vypadne. V čase, keď sa prijímali reguly, nikto nepredpokladal, že by nejaká žena mohla mať vôbec záujem štartovať na mužskom turnaji. Ak sa však Wieová dokáže kvalifikovať, dostane už teraz šancu. Nechceme však z turnaja urobiť súboj mužov so ženami. Golf je o niečom úplne inom," vysvetlil včera Dawson.
Amerika už toto tabu prelomila. Švédka Annika Sörenstamová štartovala na turnaji série US Tour pred dvoma rokmi ako prvá žena od roku 1945. Veľmi sa jej nedarilo. Zo 114 golfistov skončila na 96. mieste. Spoločné súťaženie mužov a žien nie je bežnou praxou. O jedinú výnimku v olympijskom športe, akým by sa rád stal aj golf, sa stará jazdectvo (niekoľko pomiešaných kategórií majú aj jachtári). (rh)