
Pán prsteňov: Cate Blanchettová a Elijah Wood. Najúspešnejší film roka – Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa príde do slovenských kín 24. januára. FOTO – ČTK
„Bola to kniha rekordov,“ napísal vo svojom výročnom komentári nemecký týždenník Der Spiegel. „Milióny výtlačkov po celom svete, preložená hádam do všetkých existujúcich jazykov. Predmet nespočetných debát, zdroj veľkého nadšenia. Milovaná čitateľmi za to, že prináša vieru v iný, lepší svet.
O to nedôverčivejšie reagovali jej prívrženci, keď sa ktosi rozhodol sfilmovať ju, aj keby to mali byť len niektoré jej časti. Hollywood sa však, ako vieme, od svojho zámeru nenechal ani náhodou odradiť: mal predsa stopercentnú záruku, že film zaberie, veď to bola najúspešnejšia kniha všetkých čias. Reč je, pochopiteľne, o Biblii.“
Táto kniha všetky svoje filmové verzie napokon bez problémov prežila. Treba povedať, že nikto v Hollywoode neprišiel na nápad skonštruovať k filmu videohru alebo vrhnúť na trh biblickú posteľnú bielizeň či zubnú pastu, Ježišove dobrodružstvá ako interaktívu počítačovú hru ani vankúšiky s desiatimi prikázaniami či toaletné mydlo s logom Piláta Pontského. Ani nikomu nechýbajú.
Priemyselné odvetvie
Zato vynález ešte nedávno celkom neznámej, sčítanej škótskej osamelej mamičky J. K. Rowlingovej – Harry Potter, geniálne dieťa internátnej čarodejníckej školy, hoci aj jeho do istej miery milióny čitateľov zbožňujú a uctievajú, musí zarábať všetkými prostriedkami. Z hrdinu detských izieb, fenomenálneho víťaza bestsellerových rebríčkov sa v priebehu uplynulého roku Harry Potter zmenil na celé jedno priemyselné odvetvie.
V Amerike a Európe boli obchody pred Vianocami plné harrypotterovských produktov, napríklad obliečok Harry Potter, Harry Potter – okuliarov, Harry Potter – bábok, Harry Potter – počítačových hier, vláčikov, stavebníc, lego figúrok a tak ďalej. „Vianoce neboli lacné,“ konštatoval britský tabloid The Sun.
Zachráňte Harryho!
Vznikli aj harrypotterovskí disidenti, ktorí harrypotterovský priemysel bojkotovali. V britskej hračkárskej sieti The Entertainer Chain po celej Európe nebola po Harrym Potterovi ani stopa. Zo zásady. Jej vlastník pritom vedome prišiel o 500-tisíc libier. Nie preto, že by chcel chrániť Harryho pred znesvätením a výpredajom, ale preto, že je presvedčený, že deti môžu ľahko podliehať nebezpečným okultistickým vplyvom.
Z podobných dôvodov sa v Nemecku snažil znemožniť distribúciu filmu poslanec Spolkového snemu za CSU Benno Zierer. Spoločnosti Warner Bros publikovaním týchto svojich predsavzatí zrejme ani nemohol urobiť väčšiu láskavosť. Konečne bola dokonale prebudená aj zvedavosť rodičov, ktorí sa do kina už museli vybrať ako ochranný dozor svojich detí ohrozených čarami. Film Harry Potter a kameň mudrcov tak okamžite po premiére trhá všetky rekordy. Premieta sa v európskych kinách takmer na každom štvrtom plátne. Podobne sa mu darí v Spojených štátoch a takmer všade na svete vrátane Slovenska. Prvé čierne kópie filmu zhabala polícia v Hongkongu.
Lord je možno lepší
Po londýnskej premiére bola drvivá väčšina britskej tlače, v rámci nej bez výnimky všetky tabloidy, jednohlasne unesená nadšením. Časom, najmä v iných častiach sveta, prišli kuvičie hlasy. „Kde je tu alchýmia?“ pýtal sa americký Newsweek. The New Yorker: „Prečo sily Zla vyzerajú, akoby mali problémy s trávením?“ A nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung: „Ako to, že film pôsobí ako báseň recitovaná pred tabuľou?“ Líši sa tento film vôbec od iných viac či menej úspešných detských filmov? Dnes však už otázka v skutočnosti stojí celkom inak: Potopí či nepotopí Harry Potter aj katastrofickú hyperdrámu Titanic? Bude najúspešnejším filmom všetkých čias?
Predpoklady na to má, a ak sa to prvému zo série filmov o Harrym Potterovi aj nepodarí, zostane ešte očakávanie na sfilmovaný prvý diel pred rokmi najúspešnejšej dobrodružnej literárnej série dejín Tolkienovho Pána prsteňov. Vytiahla ho z rukáva tá istá spoločnosť – Warner Bros. „A na rozdiel od Harryho Pottera je to aj dobrý film,“ poznamenal magazín Time. „Sugestívny epos a totálna, naozaj veľkorysá pastva pre oči a emócie.“ Americký filmový inštitút vyhlásil v týchto dňoch Pána prsteňov za najlepší film minulého roku. V zdôvodnení sa tvrdilo, že film získal cenu za to, ako zachytil „celú mágiu bohatej literárnej predlohy“. Toto dielo údajne „dodáva nový rozmer budúcim filmovým hrdinským drámam“. Cena Amerického filmového inštitútu sa považuje za prvý signál k Oscarom.
Pán prsteňov mal svetovú premiéru 19. decembra. Väčšina nákladov, ktoré dosiahli ohromujúcich 300 miliónov dolárov, sa má vrátiť – nie z predaja lístkov, ale z predaja hračky Pán prsteňov!
Spoločným vzorom tejto stratégie sú Hviezdne vojny. Ich duchovný otec George Lucas pochopil ako prvý, že čačky-mačky okolo filmu môžu zarobiť viac než samotný film. Dnes je George Lucas miliardárom. Také čosi je inšpirujúce.
Táto metla nelieta
Režisér Chris Columbus už od polovičky novembra nakrúca film Harry Potter 2 a pani Rowlingová v Škótsku medzitým usilovne píše už číslo 5. Celá harrypotteriáda je rozvrhnutá na sedem dielov. Už dnes sa vo svete predalo trinásť miliónov výtlačkov. „Warner Bros sedí na veľkej zlatej bani,“ uzatvára britský týždenník The Economist.
Dokedy bude ťažba rentabilná? Niektorí prívrženci Harryho Pottera na www.saveharry.com volajú: „Zabije to pôvab kníh!“ Harryho fanúšikovia protestujú na internete proti výpredaju svojho hrdinu – už si ho kúpil napríklad koncern Coca-Cola. Ale aj Warner Bros vyhlasuje: „Riadili sme sa odporúčaniami pani Rowlingovej, bez nich by sme asi robili celkom iné veci.“
Autorka aspoň čiastočne tíšila marketing. Napríklad výrobca Harryho zázračnej metly Nimbus 2000 musel drobným písmom upozorniť: „Táto metla v skutočnosti nelieta.“
Autor: MARTA FRIŠOVÁANDREA PUKOVÁ