
FOTO – REUTERS
Držiteľom Nobelovej ceny za literatúru sa stal V. S. Naipaul, britský autor indického pôvodu. Britský spisovateľ Martin Amis povedal: „Patrí k najvnímavejším spisovateľom a jeho próza sa stala dokonalým nástrojom na realizáciu jeho pozorovaní.“ Podľa Amisa sú knihy z jeho ciest „možno najvýznamnejším dielom svojho druhu v druhej polovici storočia“. Odlišný názor mal Marcel Reich-Ranicki, moderátor slávneho nemeckého televízneho programu Literarisches Quartett, pre ktorého je udelenie ceny Naipaulovi sklamaním. Uznáva síce, že ako autor cestopisov nie je nezaujímavý, ale cestopisy „nie sú nič pre mňa“. Michael Naumann, bývalý šéfredaktor a vedúci oddelenia kultúry denníka Zeit, uznáva, že Naipaul patrí k najznámejším autorom na svete, no osobne by dal prednosť Američanom ako Philip Roth alebo John Updike.
Zato predseda Zväzu nemeckých kníhkupcov Roland Ulmer Naipaula chváli: „Len zriedka som čítal krajšiu knihu ako Dom pre pána Biswasa,“ povedal. Aj taliansky dramatik, laureát Nobelovej ceny v roku 1997 Dario Fo sa cene pre Naipaula veľmi teší. Bývalá dôležitá postava Literárneho kvarteta Sigrid Löfflerová označila voľbu britského autora za rafinované politické rozhodnutie. Naipaul bol vždy kritikom islamského fundamentalizmu. „Islamský svet prijme túto cenu so zmiešanými pocitmi vrátane radosti.“
BOOKEROVA CENA
Najvýznamnejšie britské literárne ocenenie – Bookerovu cenu – získal už druhý raz austrálsky spisovateľ Peter Carey (predtým v roku 1988 za román Oscar a Lucinda). Porota vedená spisovateľom lordom Kennethom Barkerom ocenila jeho román Pravdivá história Kellyho bandy.
GONCOURTOVA CENA
Najprestížnejšie francúzske literárne ocenenie – Goncourtovu cenu – získal Jean-Christophe Rufin za knihu Rouge Brésil (Červená Brazília). Lekár a spisovateľ Jean-Christophe Rufin je považovaný za jedného z najväčších rozprávačov súčasnej francúzskej literatúry.