
Minulý piatok sa pred argentínskymi bankami vytvorili dlhé rady, keďže vláda mala predstaviť svoj záchranný plán, ktorého súčasťou je aj devalvácia pesa. Ľudia si v obavách o svoje úspory vyberali peniaze z účtov, kupovali doláre, prípadne sa zásobovali potravinami.
FOTO - ARCHÍV
Argentína v nedeľu znížila hodnotu svojej meny o približne 30 percent. Cena amerického dolára, na ktorý je peso pevne naviazaný, stúpla na 1,4 peso, kým pred devalváciou stál jedno peso. Tento kurz pritom platil už desať rokov.
Zníženie hodnoty argentínskej meny by malo zachrániť ekonomiku krajiny, ktorá minulý týždeň vyhlásila, že nie je schopná splácať svoje záväzky.
Podľa investorov je naviazanie kurzu argentínskeho pesa na dolár jedným z hlavných dôvodov, prečo sa krajina dostala do problémov. Hoci predstavitelia vlády tvrdia, že v priebehu niekoľkých mesiacov uvoľnia kurz meny úplne, niektorí ekonómovia si myslia, že vláda to mala urobiť už dávnejšie.
Okrem toho kritizujú aj priebeh devalvácie. Vláda, aby pomohla svojim občanom, vyhlásila, že úvery do sto dolárov budú prepočítané na peso podľa starého kurzu. „Je to nedorobená devalvácia, ktorá nebude fungovať,“ povedal pre Bloomberg Julian Adams z londýnskej Aberdeen Asset Management. Okrem toho, že v dôsledku transformácie úverov utrpia banky, zníženie hodnoty pesa nemusí byť dostatočné a jeho hodnota po úplnom uvoľnení kurzu môže prudko klesnúť o ďalších 50 percent.
Názory na to, aký bude mať devalvácia vplyv na obyvateľstvo, sú rôzne. Podľa vlády by to nemalo byť až také zlé, lebo okrem toho, že zaviedla strop na niektoré ceny, ani ceny domácich výrobkov by nemali veľmi rásť. Ceny v obchodoch však už koncom minulého týždňa, keď sa o devalvácii hovorilo, začali rásť.
Na druhej strane vláda si od zníženia hodnoty meny sľubuje zlepšenie exportu a následné oživenie ekonomiky, keďže argentínske výrobky sa stali na zahraničných trhoch lacnejšími.
Devalvácia pesa je súčasťou krízového plánu na záchranu argentínskej ekonomiky, s ktorým prišiel nový prezident Eduardo Duhalde. Po tom, ako obidve komory parlamentu v nedeľu schválili zákon, ktorý dal prezidentovi právomoci podniknúť drastické ekonomické opatrenia, vláda okamžite odštartovala plnenie tohto plánu. „Úspech tohto plánu závisí od toho, aby sa nám podarilo zabrániť prudkému rastu cien,“ povedal minister hospodárstva Jorge Remes Lenicov.
Duhalde prišiel s plánom na záchranu argentínskej ekonomiky po troch búrlivých týždňoch, počas ktorých v krajine vypukli nepokoje a padli dvaja prezidenti.
V najbližších týždňoch by chcela Argentína začať rokovania o reštrukturalizácii svojho približne 140-miliardového dlhu. Okrem toho sa pokúsi získať 15- až 20-miliardovú pôžičku od Medzinárodného menového fondu. Pomoc medzinárodných investorov a cudzích štátov je však úzko spojená s uplatňovaním ozdravovacieho ekonomického plánu.
GABRIEL KÁDASI