Nemecký minister na televíznej obrazovke v obchode s elektronikou. Všeobecne prvýkrát v histórii vysielali jeho výsluch pred parlamentnou komisiou naživo. FOTO - REUTERS |
Na svoju obhajobu zneužívania vízovej politiky, najmä na Ukrajine, povedal, že hlavným vinníkom boli už dávnejšie zavedené pravidlá bývalých vlád.
Na dlhoočakávané vypočúvanie sa pripravil dobre. Obhajoval sa suverénne a s úsmevom. Po vlastnej obrane zavelil do útoku. Využil príležitosť a v historicky prvom priamom prenose výsluchu ministra obvinil opozíciu, že kauzu zneužíva a škandalizuje na politické účely. V dve a štvrťhodinovom prejave vyhlásil, že v žiadnom prípade nemieni odstúpiť.
"Chcete moju rezignáciu? Tak v Spolkovom sneme vzneste požiadavku, a záleží na tom, či budete mať dostatok hlasov," odkázal poslancom, ktorí apelovali na jeho politické svedomie.
Opozícia síce na jeho odvolanie nemá dosť hlasov, podarilo sa jej však naštrbiť dobré meno "zeleného" ministra na verejnosti. Podľa nemeckých médií čelí Fischer najzávažnejšiemu škandálu svojej kariéry. Kresťanskí demokrati (CDU-CSU) a liberáli (FDP) využívajú každú príležitosť, aby ho obvinili, že nemá úrad pod kontrolou.
Vízová aféra už pripravila Fischera o pozíciu najobľúbenejšieho nemeckého politika a očakáva sa jej prípadný dopad i na voľby v Severnom Porýní-Vestfálsku koncom mája.
V afére ide predovšetkým o jeho vlastný príkaz, ktorým uvoľnil v roku 2000 vízovú politiku. Zaviedol totiž pravidlo, podľa ktorého dôvodom odopretia víza neboli ani pochybnosti, či sa žiadateľ o víza vráti do vlasti. Vízovú politiku zneužívali najmä Ukrajinci. Keď šéfoval ministerstvu zahraničia, z Ukrajiny legálne preniklo do Nemecka množstvo načierno pracujúcich robotníkov, členov podsvetia a prostitútok.
Fischer včera priznal, že si nevšimol katastrofálnu situáciu na veľvyslanectve v Kyjeve. O prípadoch zneužívania víz pre ukrajinských žiadateľov vraj mal vedieť predtým a mal zasiahnuť.