Pre Murínovcov je meteorológia dedičným povolaním. Stanica tu existuje od roku 1943 a väčšinu rokov sa o ňu stará ich rodina. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
"Ešte minulý týždeň sme ho mali tridsať centimetrov, na mnohých miestach sa stále drží. Tunajší ľudia sú na dlhé zimy zvyknutí. Len niekoľko kilometrov ďalej, v Zakamennom, je už klíma úplne iná," hovorí Ladislav Murín, ktorý obsluhuje tunajšiu meteorologickú stanicu.
Trikrát za deň vždy v presne stanovenom čase zapíše teplotu, zrážky, oblačnosť, minimálnu a maximálnu teplotu, veternosť, výšku snehu a teplotu pôdy a nahlási ich do Lieseku.
Pre Murínovcov je meteorológia dedičným povolaním. Stanica tu existuje od roku 1943 a väčšinu rokov sa o ňu stará ich rodina. "Najprv to bol môj otec a ja som sa od neho veľa naučil. V tom čase sa však sledovali iba niektoré hodnoty, dnes ich je podstatne viac," hovorí Ladislav Murín. "Predpokladám, že v ďalších rokoch sa bude sledovať ešte viac ukazovateľov", dodáva.
"Snehu sme mali počas zimy meter sedemdesiat a keby sa nebol topil, za celú zimu by ho bolo skoro šesť metrov," hovorí Ladislav Murín. "Som na tejto stanici roky, ale takúto zimu si nepamätám," dodáva.
Pritom nie je podľa neho nič výnimočné, keď tu zima trvá osem mesiacov. Niekedy nastupuje už v októbri a často trvá ešte aj v máji. Zemiaky sú už posadené a ľudia hromžia. Ale zvykli si a vedia presne, kedy má ktorá rastlina svoj čas. V porovnaní s juhom je to rozdiel niekoľkých týždňov.
"Keď sa má zmeniť počasie, ľudia sa ma pýtajú, ako bude. Vždy odpoviem, uvidíme zajtra. Nemám k dispozícii družicové predpovede," hovorí meteorológ. Remeslu sa rozumie aj manželka, ktorá ho pri meraniach a hláseniach neraz zastúpi.
Obyvateľka Oravskej Lesnej podotýka: "Má to výhody, nepotrebujeme kupovať veľa letných vecí. Ale zas toho dreva čo spálime. Kým si stihneme uvedomiť, že jedna zima zmizla, blíži sa ďalšia."
KVETA FAJČÍKOVÁ