Toto je len zopár z esemesiek, ktoré posielajú diváci súťažiacim v jednej zo slovenských reality show. Takmer v každej je hrubá pravopisná chyba, sms-ky bez chýb nenájdete. Jeden z divákov sa neudržal a poslal esemesku: "Hanba Slovákom, ani rodný jazyk nepoznáte!"
Katarína Hincová, ktorá je jednou zo spolutvorkýň novej maturity zo slovenského jazyka, hovorí, že rodný jazyk nám ide z roka na rok horšie. "Je to vinou veľkej chyby systému. Kedysi sa na základných školách velikánsky priestor venoval pravopisu - každá hodina slovenčiny sa začínala aspoň päťminútovým diktátom. Posledné roky, žiaľ, 'prepchali' základnú školu všeličím iným, a deti sa pravopis nenaučia. No a na strednej to už nedoženú."
Druhá vec, prečo neovládame slovenčinu, je podľa nej náročný obsah predmetu, ktorý vyvoláva v žiakoch až averziu k slovenčine. "Aj tých, ktorí by chceli kultivovať svoj prejav, náročný obsah odradí."
Staršiu generáciu, ktorá bola naučená a poznala pravopis, zase mohli odradiť časté zmeny pravidiel, a tak postupne na dodržiavanie pravopisu rezignovali.
"No a samozrejme, pravopisné chyby iste vyplývajú aj zo vzorky populácie, ktorá sleduje takýto program," konštatuje Hincová.
Niekedy sa žiakov vyslovene pýta, či im nevadí, ak budú písať úradné listy a robiť v nich toľko hrubíc. Najčastejšie jej odpovedajú: Veď ja predsa budem mať svoju sekretárku, ktorá bude za mňa písať listy. "Proste, spoliehajú sa na inú osobu alebo počítač."
Dodáva však, že aj teraz sa jej stáva, že za ňou prídu bývalí žiaci a povedia. "Viete, vtedy sme sa za ten pravopis nehanbili, ale dnes už áno..."
Svoju úlohu v zhoršovaní pravopisnej úrovne Slovákov zohráva podľa Kataríny Hincovej aj fakt, že aj v médiách "ide úroveň jazyka dole, čo žiakov a študentov ubezpečuje o tom, že nie je to dôležité, aby vedeli pravopis". (sr)