Študentom vysokých škôl, ktorí študujú dlhšie, ako je štandardná doba štúdia, hrozia od septembra pokuty v podobe platenia školného. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
Od roku 2002 platí vysokoškolský zákon, ktorý hovorí, že keď študent prekročí štandardnú dĺžku štúdia, môže mu vysoká škola vyrubiť poplatok za štúdium, a to až do výšky päťnásobku základu (10 percent z priemerných ročných nákladov na študenta). Ten bol vlani vlani zhruba 8500 korún, študenti by tak za rok predĺženia štúdia mohli platiť až vyše 40-tisíc korún.
"Áno, od budúceho akademického roka máme prvých absolventov, ktorých sa môže týkať čiastočná úhrada kvôli predĺženiu štandardnej doby štúdia. Mnohí študenti o tom, že vysoká školy takýto poplatok môže pýtať, vôbec nevedia," povedal SME riaditeľ odboru vysokoškolského vzdelávania na ministerstve školstva Peter Plavčan.
Vysoké školy by mohli pýtať poplatky od všetkých, ktorí prekročili štandardnú dĺžku štúdia, v prípade bakalárskeho štúdia teda začali študovať štvrtý rok. Ide o prípady, keď študenti opakovali ročník, alebo si rok štúdia rozložili na dva.
Na Žilinskej univerzite nám potvrdili, že tento poplatok budú vyberať. "Od budúceho akademického roka začneme pri prekročení štandardnej dĺžky štúdia pri bakalárskych študijných programoch požadovať školné. A to isté platí aj pre študijné programy 2. stupňa pri tých vysokých školách, kde bol dvojstupňový systém štúdia zavedený skôr," povedal SME prorektor pre vzdelávanie Michal Pokorný.
Žilinská univerzita má výšku školného pri prekročení štandardnej doby štúdia stanovenú pre všetky fakulty a pre všetky študijné programy rovnako. "Na akademický rok 2005/06 je školné pre denné štúdium stanovené na 1,5-násobok základu, a pre externé štúdium 1-násobok základu. Denní študenti, ktorí prekročia štandardnú dobu štúdia, budú teda platiť 12 948 korún za rok, externí 8632 korún," povedal Pokorný.
Na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici tiež budú od tých, čo študujú dlhšie, vyberať školné. "Ročné školné platia títo študenti za každý ďalší rok štúdia. Výška školného pre slovenských študentov je v smernici stanovená na 16 500 korún ročne," povedala SME asistentka prorektora pre pedagogickú činnosť E. Luptáková.
Na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre budú pri prekročení štandardnej dĺžky štúdia pýtať čiastočnú úhradu školného, a to aj od tých, ktorí študovali už rok, respektíve niekoľko rokov, aj na inej univerzite v rovnakom stupni štúdia. "Už v tomto roku máme bakalárov, ktorí študovali na iných univerzitách a uchádzajú sa o štúdium v 2. stupni. Absolvujú vyrovnávací ročník a platia 25 550 korún na rok," povedal rektor Imrich Okenka.
Aj Univerzita Komenského bude školné vyberať, zatiaľ sa však nevie presne, o akú pôjde sumu. "Výšku školného určíme po diskusii na fakultách pre jednotlivé študijné programy. Nateraz ju ešte nemáme určenú, ale dal som úlohu dekanom, aby navrhli spolu so zdôvodnením výšku školného do 15. júna," informoval SME rektor František Gahér.
Slovenská technická univerzita zatiaľ nemá absolventov, ktorí by prekračovali štandardnú dobu štúdia a preto zatiaľ nevie, či a v akej výšky poplatky bude vyberať.
SOŇA REBROVÁ