Podľa údajov z Ústavu informácií a prognóz školstva je v základných školách 10 607 individuálne integrovaných žiakov a v stredných školách 487. Štatistika zahŕňa napríklad žiakov športovo nadaných, dlhodobo chorých, či žiakov, ktorí majú individuálny učebný plán - napríklad aj finalistov SuperStar. FOTO - AUTORKA
Hoci u nás je dochádzka do školy povinná, nie všetky deti to môžu splniť. Do školy nemôžu chodiť napríklad ťažko zdravotne postihnuté deti, ktoré sa nemôžu hýbať či dýchať bez pomoci prístrojov, alebo deti, ktoré pre vážne postihnutie nevnímajú, čo sa okolo nich deje.
Pre niektoré z nich sa dá vybaviť individuálny učebný plán. Potom sa môžu učiť doma alebo navštevujú zariadenie, v ktorom im pomôžu.
Napríklad Barborka Žihová s Downovým syndrómom chodí do seneckej Nezábudky, združenia na pomoc rodinám so zdravotne postihnutými deťmi. Učí sa štyri hodiny denne od utorka do štvrtka. "Je tu veľmi dobre. Barborka predtým chodila do špeciálnej školy, ale tam ju zadelili do skupiny detí, ktoré sa vraj nič nenaučia, a starali sa o ňu len vychovávatelia. Tu sa aj vzdeláva a to je dobre," hovorí jej mama Mária Žihová.
Nezábudku navštevujú deti, ktoré nemôžu chodiť do školy. "Nie všetkým sme mohli zohnať asistenta. Niektorým deťom by mohli robiť asistenta rodičia, škola však nemá bezbariérový prístup, a tak do nej nemôžu chodiť," vysvetľuje Ildikó Madarasová, konateľka združenia.
Druhou kategóriou sú deti, ktoré musia prerušiť dochádzku do školy, lebo ich rodičia odchádzajú na pracovný niekoľkomesačný až niekoľkoročný pobyt v zahraničí a berú ich so sebou. "V tomto prípade musia požiadať riaditeľa školy o povolenie plniť povinnú školskú dochádzku mimo územia Slovenska," vysvetľuje riaditeľ odboru všeobecného vzdelávania ministerstva školstva Igor Gallus. Na riaditeľa kmeňovej školy sa treba obrátiť aj v prípade, ak chce ísť napríklad stredoškolák na ročný či dvojročný študijný pobyt na strednej škole v zahraničí. "Ak študent ešte nedovŕšil 18 rokov, musia jeho zákonní zástupcovia požiadať o povolenie absolvovať časť štúdia v škole obdobného typu v zahraničí," hovorí Igor Gallus.
Každá žiadosť sa posudzuje individuálne a je v kompetencii riaditeľa strednej školy jej vyhovieť alebo ju zamietnuť. Riaditeľ vychyteného Gymnázia J. G. Tajovského v Banskej Bystrici Ladislav Topoľský hovorí, že takýchto žiadostí majú 10 až 12 ročne. Žiadnu zatiaľ neodmietol. "Rodičia väčšinou prídu ešte skôr, ako začnú vybavovať, a zisťujú si podmienky. Potom sa ohlásia, až keď majú všetko vybavené a ja im vydám povolenie."