AMSTERDAM - Annu Frankovú, nemecké dievčatko židovského pôvodu, ktoré spolu s rodičmi hľadalo pred fašistami útočisko v susednom Holandsku, aby nakoniec našlo smrť v koncentračnom tábore Bergen-Belsen, objavili experti na amatérsky zhotovenom filme, ktorý pochádza z Amsterdamu roku 1941.
Autorka svetoznámeho Denníka Anny Frankovej, školáčka, ktorej zápisky sa stali jedným z najotrasnejších svedectiev pôsobenia holokaustu na detskú dušu, je na záberoch ešte veselá. Sleduje na nich totiž z balkóna objektu na Merwedeplein 37, kde žili Frankovci po úteku z Nemecka, novomanželskú dvojicu susedov, ktorých vlastne kameraman zvečňoval na inkriminovanom filme. Rodáčka z Frankurtu nad Mohanom je na balkónoch jednou z početných diváčok šťastnej chvíle holandského páru.
V období, z ktorého pochádza film, ešte v Holandsku nenadobudli opatrenia, ktoré tam proti príslušníkom židovskej komunity o rok neskôr zaviedli nemeckí okupanti, platnosť. Anna je preto na záberoch usmiata a uvoľnená.
Originál filmu obohatil zbierku Múzea Anny Frankovej v Amsterdame. Spomínané unikátne zábery sa však objavia aj na DVD, ktoré tvorcovia venujú okupácii Holandska a Denníku Anny Frankovej.
Poznámky, ktoré sa našli po oslobodení starého kontinentu od hnedého moru a ktoré preložili do desiatok jazykov vrátane slovenčiny, začala 13-ročná Anna písať 12. júna 1942, teda v čase, keď sa spoločne s blízkymi musela začať ukrývať. Jej posledný zápis nesie dátum 1. augusta 1944. Osud Anny Frankovej, plným menom Annelies Marie Frankovej, o ktorej štátnu príslušnosť sa viedli ešte nedávno spory medzi Holanďanmi a Nemcami, pátrajúcimi po velikánoch histórie, sa naplnil po odhalení jej úkrytu gestapom. Zahynula v marci 1945, vo veku nedožitých 16 rokov, v koncentračnom tábore Bergen-Belsen.
(tasr)